Grajewo - Zawsze po drodze - www.grajewo.pl

top news port kali mstr galp advs inwe
LogoStrona.png 9bfcb3d24c4a7f871904ee6e7db8fc3c
Otwarcie Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie
16-12-2016, Tomasz Strózik, 1845

14 grudnia 2016 roku o godz. 12.00 uroczyście otwarto Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka przy ul. Konstytucji 3 Maja 36 w Grajewie. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce, a multimedialna ekspozycja opiera się na interakcji z odwiedzającymi. Całość podzielona jest na strefy, które w sposób narracyjny "opowiadają" o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. 

W uroczystości udział wziął Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski oraz przedstawiciele władz miejskich i powiatowych.

Jeśli myślisz, że widziałeś już wiele i nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć, to zapraszamy w podróż z kroplą mleka w tle!

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka powstało w ramach realizacji projektu pn. "Rozwój oferty turystycznej Miasta Grajewo poprzez inwestycje w budowę infrastruktury turystyczno ‐ rekreacyjno ‐ sportowej", który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007‐2013.

Muzeum jest obiektem atrakcyjnym dla rodzin z dziećmi. Mleko towarzyszy każdemu z nas od początku życia. To właśnie temu, drugiemu po wodzie, zyciodajnemu napojowi dedykowana jest placówka.

Strefy CTM-MM:

Łąka - to początek przygody w Muzeum Mleka i moc wrażeń wizualnych. Spotkamy na niej "kolorowe" zwierzęta, charakterystyczne dla polskiego przemysłu mleczarskiego oraz przekonamy się jak ciekawa jest historia picia mleka i jego przetworów. 

Historia i kultura - w tej strefie poznamy rewolucję, jaką musiało przejść mleko zanim stało sie pożądanym towarem, a jego przetwory zostały rozpowszechnione na większą skalę. Ponadto zobaczymy w jaki sposób sztuka wykorzystywała motyw mleka na przestrzeni wieków. Dla najmłodszych przygotowane są wciągające gry multimedialne i zręcznościowe. 

Powrót do przeszłości - to imitacja obory, czyli pomieszczenia dla bydła mlecznego. Można zapoznać się z umieszczonymi w niej eksponatami, które służyły kiedyś do produkcji wyrobów mlecznych. Będzie możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w ręcznym dojeniu krowy. 

Droga mleka - w tej strefie można prześledzić drogę, jaką odbywa mleko, począwszy od indywidualnego rolnika, aż do bezpośredniego odbiorcy. Najmłodsi zwiedzający znajdą tu zajmujące interaktywne zabawy, a starsi będą mieli okazję poznać historię polskiej spółdzielczości mleczarskiej. 

Bar mleczny - tu poczujemy klimat i odbędziemy podróż w czasie w lata PRL, w których mleko i jego przetwory były elementem polityki państwa. 

Laboratorium - gratka dla najmłodszych naukowców - dzieci przez mikroskop mogą dokładnie poznać z czego składa się mleko, a specjalna wirówka pokaże jak oddzielana jest śmietana od mleka. Dowiemy się nawet dlaczego mleko jest białe, a ser żółty ma dziurki. Przy okazji zapoznamy się ze współczesnym przetwórstwem mleka. 

Mleko na co dzień - tutaj poznamy produkty mleczne oraz ich zastosowanie w żywieniu, kosmetykach i medycynie. 

Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie

Oddział Grajewskiego Centrum Kultury

ul. Konstytucji 3 Maja 36

19-200 Grajewo

Wyślij link mailem
01-youtube.png 743b7b3d92e5ed159cada7be2452a08e
03-facebook.png 08e1b20b4ffc3ef26eba7e79cd21585f
04-sms.png bb8ffddfcf77ac518e11832d8cee9357
portal wyborczy.png 46ccb6de6696472ab4082988390052ee