Grajewo - Zawsze po drodze - www.grajewo.pl

top news port kali mstr galp advs inwe
LogoStrona.png b62695dd8c7714eeddecb771276bac3a
Naród ma jeden dom - Ojczyznę
12-04-2018, Mirosława Modzelewska, 167

Pod takim hasłem 7 kwietnia 2018 r. odbyło się już III spotkanie literacko – historyczne zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie i Grajewską Izbę Historyczną, które w tym roku było inicjatywą nawiązującą do obchodów 100 - lecia niepodległości Polski „Grajewo zawsze pamięta!”. Było inicjatywą służącą integracji pokoleń.

Jego uczestnikami byli recytatorzy i wokaliści z klasy I c, IV c, IV d, V b, VI b, VI c, z Koła Przyjaciół Biblioteki, dwa zespoły „Czwórkowi giganci” i „Muzyczna Siódemka” przygotowani przez organizatorów spotkania - panią Annę Bukowską, panią Lillę Pietrzykowską, pana Wiesława Jerulanka i współpracujących z nimi nauczycielami: panią Annę Maleszewską, panią Jadwigę Laszczkowską, panią Beatę Urszulę Dawid ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, panią Elzbietę Jerulank ze Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Jana Sebastiana Bacha w Grajewie - kierownika Filii w Szczuczynie. Wystąpiła także absolwentka „Czwórki” - pani Paulina Wiśniewska, która 14.09.2017 roku miała swój recital, gdzie zaprezentowała przed licznie zgromadzoną publicznością paletę utworów zharmonizowaną z twórczością ks. Tomasza Wilgi.

Na spotkanie w GIH przybyli także: Zastępca Burmistrza – pan Maciej Paweł Bednarko, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas – Rząsa, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo – pan Wiesław Dembiński, Główny specjalista ds. oświaty – pani Julita Wiluk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – pan Karol Choynowski, Dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury – pan Tomasz Dudziński, Prezes grajewskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – pan Jerzy Skowroński, emerytowany pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie - pani Wiesława Lendo, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie - pani Ewa Bobińska, przedstawiciele instytucji, rodzice i dziadkowie uczniów. Tego dnia każdy z uczestników miał wpiętą kokardkę biało-czerwoną symbolizującą polskie barwy narodowe, które przygotowała pani Dorota Poniatowska.

Obok pięknej poezji i piosenek o tematyce patriotycznej zaprosiliśmy uczestników spotkania do wspólnego czytania i wysłuchania tekstów o historii Grajewa. Spośród wielu wybraliśmy te, które oddawały atmosferę tamtych lat i dotyczyły naszych lokalnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości: „Powstali o Polskę się bić…” i „Gdy wolności nadszedł czas…” z I i II tomu książek „Z historii Grajewa (i nie tylko)”. Lektorami byli: autor wybranych książek dr Tomasz Dudziński, absolwent SP 4, a dziś dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury, pan Maciej Paweł Bednarko – Zastępca Burmistrza, pan Karol Choynowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, pani Halina Muryjas – Rząsa - Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie, pan Andrzej Aleksandrowicz - członek Stowarzyszenia Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych i Magdalena Zalewska z klasy III d Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – wielokrotna laureatka konkursów przedmiotowych. Mamy nadzieję, że przeczytanymi fragmentami zachęciliśmy zebranych do refleksji i lektury książek o tematyce regionalnej, które są dostępne w zbiorach biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Można je nabyć w grajewskich księgarniach, np. w księgarni Alfa.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację multimedialną pt. Władysław Dzięgielewski ps. „Mitros”, którą przedstawiła zebranym Krystyna Dudzińska z klasy II a gimnazjum. Prezentacja została przygotowana wspólnie z Julią Zarzecką z klasy II c i miała swoją premierę, bo oficjalnie zostanie zaprezentowana w finale IX edycji programu „Kamienie Pamięci” Instytutu Pamięci Narodowej, która odbędzie się w maju w Krakowie.

Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem nagród za sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” dla Magdaleny Zalewskiej (wyróżnienie krajowe), Pawła Aleksandrowicza i Jakuba Samełko (bardzo dobry wynik), wręczeniem pamiątkowych pocztówek i długopisów dla występujących uczniów ufundowanych przez Urząd Miasta Grajewo i Grajewskie Centrum Kultury oraz zwiedzaniem wystaw Grajewskiej Izby Historycznej.

Jako Polacy kochamy i szanujemy naszą Ojczyznę – Polskę. Jednak to co w niej dla nas najcenniejsze, mamy blisko siebie: to nasza mała Ojczyzna — Grajewo. Bądźmy z niej dumni, bo jak mówi poeta - „innej takiej ziemi w świecie nie ma...”.

SP 4 Grajewo

Wyślij link mailem
01-youtube.png c2abeeba669f95a89fd192ce50c54142
03-facebook.png 4aff7cbe5edbd10959f38280801c61ff
04-sms.png aa50ab8068a04da809c38cdbc618a1d3
05-wybory.png 0036e51d46720b8aa269f4d13dcc6c51