Obchody 82. rocznicy Zdobycia Klasztoru na Monte Cassino

Monte casino 18.05 (37).JPG

Dziś, 18 maja, obchodzimy 82. rocznicę zdobycia klasztoru na Monte Cassino. Z tej okazji Powiat Grajewski, Miasto Grajewo, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Białystok oraz Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie zorganizowały uroczyste obchody tego święta w naszym mieście, podczas których odbyła się wyjątkowa ceremonia upamiętniająca bohaterów 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa pochodzących z ziemi grajewskiej. Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Parafialnym w Grajewie.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele samorządu, wojska, instytucji publicznych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości miały podniosły i patriotyczny charakter, stanowiąc wyraz pamięci oraz wdzięczności wobec żołnierzy, którzy walczyli o wolność Ojczyzny na frontach II wojny światowej.

Najważniejszym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 2. Korpusu Polskiego – mieszkańcom ziemi grajewskiej, którzy uczestniczyli w bitwie o Monte Cassino. Tablica stanowi symbol pamięci o ich odwadze, poświęceniu i niezłomności oraz hołd złożony wszystkim, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Podczas obchodów odczytano także apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień podkreślających znaczenie historycznego zwycięstwa spod Monte Cassino oraz konieczność pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowych wśród młodego pokolenia.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz oraz Burmistrz Grajewa Maciej Bednarko złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach czterech żołnierzy walczących pod Monte Cassino.

Podsumowaniem obchodów będzie seans odcinka 5 serialu pt. „Szlak nadziei. Bitwa pod Monte Cassino”, który wyświetlony zostanie dziś o godz. 16.30 w Grajewskim Centrum Kultury.

Bitwa o Monte Cassino, zakończona zwycięskim zdobyciem klasztoru 18 maja 1944 roku przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskiego bohaterstwa i determinacji w czasie II wojny światowej. Dzisiejsze uroczystości były wyrazem szacunku dla uczestników tych wydarzeń oraz świadectwem troski o zachowanie lokalnej i narodowej pamięci historycznej.

Aktualności

Powrót na początek strony