Intensywna praca nad ostatecznym kształtem projektu






Wtorek, 6 października, był pracowitym dniem nad przygotowaniem Kompletnej Propozycji Projektu pn. „Grajewo – miasto efektywnie zarządzane i przyjazne mieszkańcom” i niezbędnych załączników.

Tego dnia, jako pierwszy rozpoczął swoją pracę Zespół miejski. Podczas spotkania Norbert Brzostowski – doradca Związku Miast Polskich przypomniał uczestnikom układ Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego (wszystkie rozdziały tych dokumentów i informacje, które w nich powinny się znaleźć) oraz omówił pozostałe załączniki do Kompletnej Propozycji Projektu, w tym Szczegółowy budżet projektu, List intencyjny z partnerem krajowym i Oczekiwania względem potencjalnego Partnera z Państw – Darczyńców. Następnie członkowie Zespołu, wspólnie z doradcą, dokonali analizy dochodowości projektu - przeanalizowali skutki finansowe planowanych przedsięwzięć dla budżetu miasta w perspektywie kilku najbliższych lat. Ostatnim punktem było ustalenie harmonogramu i podziału pracy nad Kompletną Propozycją Projektu i załącznikami pomiędzy członków Zespołu miejskiego.

O godzinie 16.00 pracę rozpoczął Zespół kluczowych interesariuszy. Zespół ten został powołany Zarządzeniem Burmistrza Miasta Grajewo w dniu 30 lipca 2020 r. m.in. w celu aktywnego udziału w przygotowywaniu i uszczegółowianiu przedsięwzięć kluczowych dla realizacji wizji i celów strategicznych w aspekcie rozwoju lokalnego oraz instytucjonalnego, wsparcia Zespołu miejskiego w prowadzeniu polityki informacyjnej oraz we włączaniu mieszkańców w proces przygotowywania projektu i opiniowania ostatecznej wersji Kompletnej Propozycji Projektu wraz ze wszystkimi załącznikami. Członkami Zespołu kluczowych interesariuszy są przedstawiciele organizacji pozarządowych, seniorów, młodzieży, sektora gospodarczego i Rady Miasta Grajewo.

Było to pierwsze spotkanie w pełnym składzie. Dotychczas członkowie Zespołu pracowali w podgrupach np. przedstawicielki seniorów zorganizowały w dniu 01.09.2020 r. spotkanie w Klubie Seniora, podczas którego omawiane były kierunki rozwoju Grajewa z uwzględnieniem potrzeb osób starszych, przedstawiciele młodzieży w dniu 04.08.2020 r. w Urzędzie Miasta Grajewo rozmawiali o problemach młodych ludzi, natomiast przedstawiciele Rady Miasta Grajewo mogli wnieść swoje uwagi do przedstawionej w dniu 30.09.2020 r. na połączonych komisjach RM prezentacji multimedialnej z podjętych od początku projektu działań w celu przygotowania Kompletnej Propozycji Projektu.

Członkowie Zespołu kluczowych interesariuszy i uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele partnerów krajowych, w tym Wicestarosta Powiatu Grajewskiego, Pan Tomasz Cebeliński oraz prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Pan Tomasz Strózik zapoznali się z metodami stosowanymi przez Miasto Grajewo w celu jak najszerszego włączenia mieszkańców w pracę nad przygotowaniem projektu, w tym przede wszystkim nad opracowaniem Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

Edyta Lipowska, zastępca kierownika Zespołu miejskiego, przypomniała główne problemy rozwojowe miasta, podstawowe auty Grajewa i przyjęte cele strategiczne. W kolejnym punkcie omówiła działania i przedsięwzięcia wpisane do Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego. Należy podkreślić, że wszystkie przedstawione zadania zostały wypracowane przy dużym udziale społeczności lokalnej. Niektóre przedsięwzięcia wynikają wprost ze złożonych Kart przedsięwzięć, a inne z pomysłów wygenerowanych podczas licznych spotkań z mieszkańcami lub zapisanych haseł kierunkowych w ankietach.

Spotkanie trwało niemal trzy godziny, co świadczy o dużym zaangażowaniu mieszkańców w rozwój Grajewa. Dyskusja pozwoliła na doprecyzowanie i zagregowanie przedstawionych przedsięwzięć.

Powrót na początek strony