Spotkania online Zespołu miejskiego z doradcami Związku Miast Polskich

Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa bardzo mocno utrudniła organizację tradycyjnych spotkań Zespołu miejskiego. Bezpośredni kontakt został zastąpiony wirtualnym.
Pomimo niedogodnych warunków pracy, w okresie od kwietnia 2020 roku do początku czerwca 2020 roku, odbyło się wiele spotkań Zespołu miejskiego z Zespołem doradców Związku Miast Polskich w formule online. Pierwsze spotkanie z zastosowaniem nowej metody pracy w ramach Programu „Rozwój Lokalny” służyło wspólnemu przeanalizowaniu aktualnej sytuacji w mieście i ustaleniu planu pracy nad projektem na najbliższe tygodnie.
Na kolejnych warsztatach były poruszane ważne kwestie związane z przygotowaniem niezbędnych dokumentów w ramach projektu pn. „Grajewo – miasto efektywnie zarządzane i przyjazne mieszkańcom”, w tym m.in.:

  • Uporządkowanie zidentyfikowanych przez członków Zespołu miejskiego, jednostki organizacyjne miasta oraz przedstawicieli stowarzyszeń działających na terenie miasta zasobów lokalnych i produktów miejskich.
    Podczas krótkiego szkolenia omówione zostały szczegółowe zasady mapowania (oceny) wskazanych przez mieszkańców zasobów i produktów. Następnie, po zebraniu od interesariuszy wypełnionych kwestionariuszy, zostało sporządzone zbiorcze zestawienie ocen zasobów i produktów. Na spotkaniu Zespołu miejskiego omówiono zaprezentowane dane.
  • Analiza wyników badania ankietowego zrealizowanego w okresie 30.04.2020 r. – 12.05.2020 r. pn. „złota rybka” i „król/królowa” w Grajewie. W badaniu wzięło udział 150 osób, które zgłosiły swoje pomysły na rozwój Grajewa na najbliższe lata. Badanie ankietowe pozwoliło na pozyskanie cennej wiedzy i wskazówek, w jakim kierunku rozwijać miasto, żeby było dopasowane do potrzeb wszystkich mieszkańców.
  • Dyskusja na temat głównych kierunków strategicznych dla rozwoju miasta, w konfrontacji z zapisami ujętymi we wstępnej koncepcji (zarysie projektu), wynikami diagnozy, wynikami analizy danych statystycznych oraz ze zrealizowanymi badaniami.
  • Intensywna praca nad diagnozą, która zostanie włączona do Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.
  • Rozmowy związane z analizą pola współpracy z potencjalnymi partnerami w projekcie i wstępne określenie możliwych do zaplanowania i realizacji wspólnych działań, które przyczynią się do rozwiązania zdiagnozowanych problemów w mieście.

W związku z tym, że z przeprowadzonych badań ankietowych, warsztatów i analizy danych statystycznych wyłaniają się bardzo wyraźnie kierunki koniecznych i oczekiwanych przez mieszkańców zmian w Grajewie, w spotkaniach Zespołu miejskiego brali udział m.in. dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grajewie, Starostwa i Wicestarosta Powiatu Grajewskiego, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu miasta. Ze względów bezpieczeństwa ich udział odbywał się online. Udział przedstawicieli instytucji publicznych umożliwił pogłębienie wiedzy w zakresie sytuacji na lokalnym rynku pracy, kwestii opieki zdrowotnej w mieście i sytuacji związanej z edukacją.


W pracę nad Kompletną propozycją projektu (a w szczególności nad Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego) będą nadal włączani mieszkańcy w celu wspólnego zaplanowania nowej ścieżki rozwoju Grajewa.

Powrót na początek strony