Etapy procesu inwestycyjnego
Do głównych etapów procesu inwestycyjnego należą: uzyskanie (w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy, a także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Przedmiotowe zagadnienia zostały uregulowane w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003r., Nr 80, poz. 717, z późn. zm.) oraz ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.).
Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze następujących decyzji:
- decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego – dot. lokalizacji inwestycji celu publicznego;
- decyzji o warunkach zabudowy – dot. sposobu zagospodarowania terenu i warunków zabudowy dla innych inwestycji.
W myśl powyższych przepisów, w przypadku braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga ustalenia w drodze decyzji, warunków zabudowy.
Odrębnej regulacji podlegają inwestycje celu publicznego, polegające na prowadzeniu działań o znaczeniu lokalnym (gminnym) i ponadlokalnym (powiatowym, wojewódzkim, krajowym) stanowiące realizację celów publicznych, określonych w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651, z późn. zm.).
Zaznaczyć należy, iż obligatoryjnie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego winny zostać ujęte obszary rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.
Poza wyjątkami określonymi w art. 29 - 31 ustawy Prawo budowlane, rozpoczęcie i przeprowadzenie budowy polegającej na wykonaniu, odbudowie, rozbudowie lub nadbudowie obiektu budowlanego, a także wykonanie innych robót budowlanych wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Warunkiem koniecznym jej otrzymania przez inwestora, jest złożenie oświadczenia o posiadanym przez niego prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rozumianym jako tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego przewidującego uprawnienie do wykonania robót budowlanych.
Jednostka odpowiedzialna:
Naczelnik Wydziału Nieruchomości i Planowania Przestrzennego
Marta Borkowska - tel. 86 273 0 824
Wydział Nieruchomości i Planowania Przestrzennego
inspektor Danuta Konopka - tel. 86 273 0 825
inspektor Kamila Waszkiewicz - tel. 86 273 0 825
pomoc administracyjna Elżbieta Zyskowska - tel. 86 273 0 825
inspektor Jarosław Turowski - tel. 86 273 0 826
podinspektor Iwona Poniatowska - tel. 86 273 0 826
Podstawa prawna: art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r., Nr 98 poz. 1071 z późn. zm. ), art. 54 – 59g ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.)
Po zakończeniu budowy należy zawiadomić o tym właściwy organ, jeżeli w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia organ ten nie zgłosi sprzeciwu można rozpocząć użytkowanie obiektu. Mamy wówczas do czynienia z tzw. dorozumianym (milczącym) pozwoleniem na użytkowanie.
Wyjątkami od tej reguły są art. 55 i 57 Prawa budowlanego. Warunkiem koniecznym przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego jest uzyskanie ostatecznej decyzji w tym zakresie jeżeli obiekt ten zalicza się do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX (Szczegółowa charakterystyka każdej z kategorii obiektów budowlanych znajduje się w załączniku na końcu ustawy Prawo budowlane), albo jeżeli przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych lub gdy zostaną spełnione wymagania określone w art.49 ust.1 dot. legalizacji samowoli budowlanej. Art 57 w ustępach od 1-3 określa jakie dokumenty inwestor jest zobowiązany dołączyć do takiego wniosku.
Inwestor zobowiązany jest do zawiadomienia o zamiarze przystąpienia do użytkowania obiektu odpowiednich organów tj.
a) Państwowej Inspekcji Sanitarnej
b) Państwowej Straży Pożarnej
Organy te zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym. Niezajęcie stanowiska w tej sprawie w terminie 14 dni oznacza brak sprzeciwu lub uwag.
Po zakończeniu postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, właściwy organ zwraca bezzwłocznie inwestorowi dokumenty określone w art. 57 ust. 1, 4, 5 .
Decyzja w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego poprzedzona jest zawsze obowiązkową kontrolą, której zakres określony jest w art. 59a ustawy Prawo budowlane.
Termin na przeprowadzenie obowiązkowej kontroli wynosi 21 dni od dnia doręczenia wezwania przez inwestora, o dacie przeprowadzenia kontroli organ zobowiązany jest poinformować inwestora w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania. Z kontroli sporządza się protokół w trzech egzemplarzach, z których jeden dostarczany jest bezzwłocznie inwestorowi.
Organem właściwym w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu jest Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Jednostki Odpowiedzialne:
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Grajewie
ul. Wojska Polskiego 74C, 19-200 Grajewo
tel. 86 261 90 58