Dwie Ławki Niepodległości na upamiętnienie 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Informujemy, że w Grajewie zostały zamontowane i od 28.12.2018 r. udostępnione do użytku Ławki Niepodległości, upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jedna Ławka została postawiona na Placu Niepodległości w bezpośrednim sąsiedztwie Pomnika Niepodległości, natomiast druga przy ul. Adama Mickiewicza, na placu przed Urzędem Miasta.

       Ławki Niepodległości są multimedialne. Zgodnie z projektem wykonawczym każda Ławka została wyposażona w port USB, pozwalający na naładowanie np. telefonu oraz ma wbudowany modem WiFi, który po autoryzacji umożliwia bezpłatny dostęp do internetu. Fotokod QR umieszczony na bocznej ściance umożliwia ściągnięcie materiałów historycznych na urządzenia mobilne.

         Dzięki zamontowanemu czujnikowi zmierzchu Ławki są wieczorem podświetlane przez systemem LED. Na Ławkach zostało umieszczone logo programu „Niepodległa”, logo „Służymy Niepodległej” oraz słowa:

ŁAWKA NIEPODLEGŁOŚCI

PAMIĘCI WYBITNYCH PATRIOTÓW, DOWÓDCÓW I MĘŻÓW STANU

ORAZ CZYNU ZBROJNEGO ŻOŁNIERZA POLSKIEGO

W STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

 

Widnieje również napis:

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ oraz MIASTO GRAJEWO GRUDZIEŃ 2018. Ponadto znajduje się także tabliczka znamionowa, a na niej "Grajewo zawsze pamięta 1918-2018".

Dzięki multimedialnej aplikacji siedząc na Ławce można wysłuchać fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady oraz fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z dnia 16 listopada 1918 r. Jest też część regionalna nagrań: „Szlak Wojny 1920 r.” oraz „Polskie drogi do Niepodległości”. Część edukacyjna lokalna – została przygotowana przez Miasto Grajewo i zawiera materiał odnoszący się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

Ławki Niepodległości powstały w ramach realizacji zadania pt. „Ławka Niepodległości dla samorządów” związanego z budową pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie Ławek Niepodległości – ławek pomnikowych upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

POSŁUCHAJ - nagranie "Część edukacyjna lokalna"

Powrót na początek strony