Nasadzenie drzew wzdłuż ulic: św. Józefa, pilota Kazimierza Sztramko i Danuty Siedzikówny "Inki" w mieście Grajewo

Nowe nasadzenia drzew wzdłuż ulic: św. Józefa, pilota Kazimierza Sztramko i Danuty Siedzikówny „Inki” w mieście Grajewo

 

W dniu 11 kwietnia 2024 r. przedstawiciele Miasta Grajewo i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisali umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Nasadzenie drzew wzdłuż ulic: św. Józefa, pilota Kazimierza Sztramko i Danuty Siedzikówny „Inki” w mieście Grajewo”.

Kwota dotacji, która została przyznana Miastu Grajewo wynosi 12.040,00 zł.

Teren objęty projektem jest w niewielkim stopniu pokryty roślinnością wysoką, a jakość istniejącej zieleni jest niewystarczająca (dziko rosnące krzaki na niezagospodarowanych działkach, drzewa, zwłaszcza owocowe i iglaste). W wyniku realizacji zadania, wzdłuż trzech ulic w Grajewie, zostaną wykonane nasadzenia 43 szt. sadzonek rodzimych gatunków drzew liściastych, w tym:

- 12 szt. brzoza youngi (nasadzenie wzdłuż ulicy Danuty Siedzikówny „Inki”),

- 31 szt. klon pospolity kulisty zielony (nasadzenie wzdłuż ulicy pilota Kazimierza Sztramko i ulicy św. Józefa).

Nasadzenia zostaną wykonane szpalerowo w pasie rozdziału jezdni i drogi dla pieszych (chodnika). Drzewa wkomponują się w krajobraz miejski.

Projekt wpłynie na zniwelowanie problemów, takich jak:

1) zanieczyszczenie powietrza,

2) kumulacja ciepła w przestrzeni miejskiej (tzw. miejskie wyspy ciepła),

3) nadmierny spływ powierzchniowy wody,

4) niewystarczające zagospodarowanie przestrzeni (brak odpowiednich nasadzeń),

5) hałas przyuliczny.

W aspekcie zmian klimatu kluczowego znaczenia nabierają drzewa, która pełniąc wachlarz usług ekosystemowych zmniejszą wrażliwość lokalną na ekstremalne zjawiska pogodowe. Sadzenie drzew będzie elementem łączącym środowisko naturalne z obszarem zabudowanym, będzie służyło przeciwdziałaniu zmianom klimatu i wsparciu bioróżnorodności oraz poprawie komfortu życia mieszkańców Grajewa. Drzewa są istotnym czynnikiem poprawiającym jakość życia: produkują tlen, filtrują powietrze z zanieczyszczeń, chronią przed hałasem, chłodzą, łagodzą zjawisko wysp ciepła w miastach, co jest bardzo ważne wobec ocieplenia klimatu, zapobiegają suszy, podnoszą estetykę krajobrazu miejskiego.

Realizacja projektu jest niezbędna, ponieważ przyczyni się do odbudowy i zachowania bioróżnorodności, rozwoju terenów zielonych w Grajewie, przeciwdziałania efektowi termicznemu oraz poprawi wygląd estetyczny otoczenia. Zwiększenie powierzchni terenów zielonych wpłynie na poprawę mikroklimatu i atrakcyjność obszaru, na którym powstaje osiedle domów jednorodzinnych.

 

 zadanie-poziom_page-0001.jpg

Nasadzenie drzew wzdłuż ulic: św. Józefa, pilota Kazimierza Sztramko i Danuty Siedzikówny Inki w mieście Grajewo

Powrót na początek strony