Zakończyła się realizacja przedsięwzięcia grantowego pn.: „Zwiększenie dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami w Urzędzie Miasta Grajewo”

FE_POWER_poziom_pl-1_rgb.jpg

W dniu 30 maja 2023 roku zakończyła się realizacja przedsięwzięcia grantowego pn.: „Zwiększenie dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami w Urzędzie Miasta Grajewo” finansowanego w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działania 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.

Przypomnijmy, umowa nr DSG/0049 o powierzenie grantu została zawarta pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Miastem Grajewo w dniu 15.11.2022 r.

Celem przedsięwzięcia grantowego była poprawa dostępności do usług publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym osób z niepełnosprawnościami) poprzez wdrożenie nowych rozwiązań w obszarze dostępności/projektowania uniwersalnego w budynku Urzędu Miasta Grajewo w woj. podlaskim w okresie do 31.05.2023 r. Zapewnienie większej dostępności w gminie gwarantuje dotarcie do szerszej grupy odbiorców, otwarcie na nowych użytkowników, klientów, gości, a także zapewnia zgodność usług świadczonych przez Miasto Grajewo z art. 3 i art. 6 ustawy o dostępności (ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2022 r. poz. 2240)).

W ramach przedsięwzięcia grantowego zrealizowano szereg działań, w tym:

  1. Utworzono Punkt Obsługi Interesanta poprzez przebudowę holu w Urzędzie Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6A. Na potrzeby Punktu zostało zakupione wyposażenie stałe i meblowe oraz komputery i drukarki ze skanerem.
  2. Zakupiono i zamontowano platformę umożliwiającą dostanie się do Urzędu osób ze specjalnymi potrzebami, zwłaszcza osób poruszających się na wózkach.
  3. Na drzwiach wejściowych do Urzędu umieszczono tabliczkę brajlowską i zamontowano na poręczach schodów nakładki brajlowskie w celu ułatwienia poruszania się po budynku osobom z niepełnosprawnościami wzroku.
  4. Zakupiono wyposażenie w celu poprawy dostępności architektonicznej i komunikacyjno – informacyjnej:

- system wzywania pomocy, który przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych (system informuje o tym, że w budynku lub przed wejściem do budynku znajduje się osoba potrzebująca asysty, np. osoba niewidoma);

- pętle indukcyjne ułatwiające osobom niedosłyszącym odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną (T), w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy;

- powiększalnik elektroniczny i tabliczki do podpisu;

- systemu informacyjno-nawigacyjny dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami na telefony komórkowe.

  1. Zakupiono i zamontowano tablicę tyflograficzną.

 

Całkowita wartość projektu wyniosła 930.084,08 zł, w tym kwota grantu 250.000,00 zł.

Przedsięwzięcie grantowe było realizowane w okresie od 1 czerwca 2022 r. do 30 maja 2023 r.

PFRON_wersja_podstawowa_RGB-01.jpg

Powrót na początek strony