Otwarcie wystawy „Kurpie Poland”

Muzeum Historyczne w Grajewie - Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce „Kurpie Poland”, które odbędzie się 15 lipca 2023 r. o godz. 11:00 Grajewska Izba Historyczna (ul. Legionistów 9)

wystawa Kurpie 15.07.jpg

Muzeum Historyczne w Grajewie - Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce „Kurpie Poland”, które odbędzie się

15 lipca 2023 r. o godz. 11:00

Grajewska Izba Historyczna

(ul. Legionistów 9)

Wstęp wolny.

 

Kurpie to nazwa grupy ludności, która osiedliła się w północno-wschodniej Polsce. Stanowią oni integralną część Mazowsza, największego polskiego regionu, którego stolicą jest Warszawa. Kurpie zamieszkują Puszczę Zieloną na północ od Narwi (pierwsi mieszkańcy osiedlili się tu w XVI wieku) oraz Puszczę Białą w widłach Bugu i Narwi (początek osadnictwa w tym terenie sięga XII wieku). Są jedną z najciekawszych grup etnograficznych w Polsce. Tę niepowtarzalną kulturę stworzyli przed kilkoma wiekami ludzie uciekający w niedostępne, bagienne, często zalesione tereny, przed karząca ręką prawa. Nazwa Kurpie pochodzi od obuwia plecionego z łyka drzewnego. Kurpiów, podobnie jak przed wiekami, także dzisiaj wyróżnia poczucie godności, wolności oraz wyjątkowa sztuka jaką tworzą. Tradycyjne wzory przekazywane są w rodzinach od pokoleń. Liczne rzesze artystów kontynuują takie dziedziny twórczości jak: wycinkarstwo, plecionkarstwo, rzeźbiarstwo, garncarstwo, tkactwo.

W wielu miejscowościach istnieją zespoły folklorystyczne, także dziecięce, wykonujące tradycyjne tańce i pieśni. Za swoje dokonania twórcze artyści kurpiowscy uzyskiwali najwyższe nagrody. Wielokrotnie reprezentowali Polskę podczas międzynarodowych spotkań. Kurpie są także gospodarzami imprez znanych w całej Polsce m.in. Miodobrania, Wesela Kurpiowskiego. Piękne pieśni i żywiołowe tańce, wycinanki, będące ewenementem w skali światowej, palmy wielkanocne, strój regionalny, którego ozdobę stanowią kolie bursztynowe, to tylko nieliczne przejawy pięknej, bogatej i żywej kultury Kurpiów. Wesele kurpiowskie w wykonaniu zespołu „Kurpianka” wystawiane było na wielu scenach w całej Europie. Zręczne ręce artystek za pomocą nożyc do strzyżenia owiec potrafią wyczarować z papieru leluje i gwiazdy, poziomem wykonania zadziwiające najwybredniejszych znawców sztuki. Kurpiowska Puszcza Zielona i Biała to region piękny, urzekający wspaniałą przyrodą, czystym powietrzem, szumiącymi lasami i gościnnością gospodarzy.

Wystawa finansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

GIH

 

Nadchodzące wydarzenia

Powrót na początek strony