Spotkanie z podróżnikiem Michaliną Kupper

Muzeum Mleka w Grajewie, oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Michaliną Kupper „Oceania - podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei” 11 marca 2023 r. godz. 11:00 (ul. Konstytucji 3 Maja 36)

Spotkanie z podróżniczką Michaliną Kupper.png

Podróż była próbą połączenia wędrówki po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei. Zaplanowana na 60 dni, pod wpływem doświadczeń i spotkań z rodzimymi mieszkańcami antypodów, przeciągnęła się do 9 miesięcy. Podczas podróży Michalina Kruppa gościła w nowoczesnych australijskich domach jak i wioskach na aborygeńskich, świętych ziemiach oraz mieszkała z Papuasami w ich chatkach w tropikalnym lesie.

W ciągu stu lat od zasiedlenia Australii przez Europejczyków, populacja pierwszych  mieszkańców Australii spadła o 84%. Ile jest ich teraz, gdzie żyją, jak wyglądają nowoczesne, australijskie domy a jak aborygeńskie wioski? Co rysują i tatuują od tysięcy lat mieszkańcy Antypodów? Tego i wiele więcej dowiemy się, mając za przewodników autochtonów tych ziem.

Opowie także o  polowaniu z Aborygenami na żółwie w parku narodowym oraz ich życiu w "rezerwatach", gdzie Australijczycy nie mają wstępu. Zobaczymy zdjęcia ze wspinaczki na najwyższy szczyt - Mt. Kościuszko i wielkanocnej wędrówki po największej piaszczystej wyspie na świecie i spotkaniu z dzikim dingo.

Podczas prezentacji dowiemy się także dlaczego stolica Papui znajduje się w 10 najbardziej niebezpiecznych miast świata, w jaki sposób powstało ponad 800 zupełnie odrębnych od siebie języków w jednym kraju (i są nadal używane), dlaczego głównym środkiem lokomocji pomiędzy miastami jest samolot oraz skąd brały się, jeszcze do niedawna pospolite dzieciobójstwo, szamanizm i ludożerstwo.

 

Michalina Kupper, uczestniczka Rowerowego Jamboree– sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran, nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży. Twórca projektów edukacyjnych dla najmłodszych w fundacji Orla Straż działającej w Iraku. Pedagog, trener metody Biegun, ratownik, przedsiębiorca, instruktor ZHR. Miłośniczka ulicznych historii. Fanka lokalnej kuchni. Kocha Bliski Wschód i Oceanię. Więcej na: michalinakupper.com

Wstęp wolny!

 

CTM-MM

Nadchodzące wydarzenia

Powrót na początek strony