Pożegnanie Miasta Grajewo z Amerykańskimi Żołnierzami

kamień w Parku Solidarności fot. 2.JPG

W Parku Solidarności nastąpiło dziś odsłonięcie kamienia upamiętniającego współpracę Miasta Grajewo z Żołnierzami Amerykańskimi reprezentującymi Archer Battery Soldiers stacjonującymi w Polsce w okresie luty - październik 2022. Tablicę i kamień ufundowali żołnierze. W czasie uroczystości zasadzono również nowe drzewa. Tuż obok kamienia – trzy świerki zakupione przez Żołnierzy Amerykańskich, a w innych częściach Parku Solidarności trzydzieści trzy drzewa zakupione przez Miasto Grajewo (10 sosen, 10 klonów i 10 wierzb, 3 świerki). W akcji sadzenia drzew wzięli udział: Dariusz Latarowski Burmistrz Miasta Grajewo, jego Zastępca Maciej Bednarko oraz przedstawiciele Archer Battery Soldiers z Kapitanem Jeffreyem W. Hansonem na czele; na terenie parku – drzewa zasadziły dzieci z grajewskich szkół przy pomocy Amerykańskich Żołnierzy.

Miasto Grajewo dziękuje za wsparcie w przygotowaniu uroczystości: Grajewskiemu Centrum Kultury, Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Grajewie, Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Grajewie, Nadleśnictwu Rajgród, Stowarzyszeniu „Kultura Niezależna”, Miejskiej Orkiestrze Dętej OSP Grajewo, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie, Dyrektorom szkół podstawowych nr 1, nr 2 i nr 4 w Grajewie oraz dzieciom, które wzięły udział w uroczystości i w akcji sadzenia drzew na terenie Parku Solidarności oraz panu Karolowi Ostrowskiemu za przygotowanie pamiątkowej tablicy.

Przypomnijmy – współpraca z Archer Battery Soldiers rozpoczęła się w lutym 2022 r., kiedy to Kapitan Jeffrey W. Hanson przyjechał do Urzędu Miasta Grajewo z chęcią wsparcia działań Miasta. Przez miesiące stacjonowania w Polsce Żołnierze Amerykańscy – bardziej lub mniej formalnie – wzięli udział w wielu przedsięwzięciach Miasta, m.in. pomogli przygotować do dalszych działań teren w związku z realizacją inwestycji Miasta Grajewo Rewitalizacja Centrum. Wówczas zebrano ok. 24 tony odpadów.

Żołnierze uczestniczyli w wielu uroczystościach patriotycznych, kulturalnych i sportowych, m.in. obchodach Święta Konstytucji 3-go Maja, Biegu Wilka, Dniach Grajewa, czy ostatnio uroczystości z okazji 8. rocznicy bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy. Warto przypomnieć 1 czerwca 2022 r.  i Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka w Świetlicy Środowiskowej "Przystań" zorganizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie. Żołnierze z NATO przyjechali do Grajewa tym razem specjalnie z okazji Dnia Dziecka. Przez kilka godzin bawili się z najmłodszymi wśród których były też dzieci uchodźców z Ukrainy. W lipcu 2022 r.  natomiast delegacja reprezentująca Miasto Grajewo na zaproszenie Żołnierzy Amerykańskich mogła zobaczyć ćwiczenia wojskowe na poligonie. Żołnierze wówczas uczcili 482. rocznicę nadania praw miejskich Grajewu (12 lipca 2022 r.) prezentując flagę z herbem naszego miasta na jednym z wozów w czasie tych ćwiczeń. Pod koniec sierpnia 2022 r. w czasie Festynu w Radziłowie Żołnierze Amerykańscy włączyli się również w akcję zbierania pieniędzy na leczenie małego mieszkańca Grajewa – Wiktorka, chorego na SMA.

W październiku Kapitan Jeffrey W. Hanson i jego Żołnierze wracają do Stanów Zjednoczonych. Na ich miejsce przyjedzie kolejna zmiana.

 

 

 

Aktualności

Powrót na początek strony