Apel Burmistrza Miasta Grajewo

Ilustracja do artykułu Herb_Grajewa (1).jpg

Szanowni Państwo,

Sytuacja w jakiej znajduje się obecnie świat, Europa i Polska jest bardzo trudna. Na dzień 24 marca 2020 roku, w naszym kraju potwierdzono 774 przypadki zakażenia koronawirusem, 9 osób zmarło. Na terenie województwa podlaskiego jest 7 osób zakażonych. W mieście Grajewo i powiecie grajewskim, na daną chwilę, nie zanotowano jeszcze przypadku zakażenia koronawirusem. W związku z szybkim tempem rozprzestrzeniania się wirusa SARS -CoV-2, 20 marca 2020 roku, Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii, a zawieszenie zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych przedłużone zostało do Świąt Wielkanocnych. Musimy liczyć się z tym, iż może to być dopiero początek radykalnych ograniczeń wprowadzonych przez rząd.

Każdego dnia wspólnie ze specjalnie powołanym Miejskim Zespołem Kryzysowym, w skład którego wchodzą: dyrektorzy i kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych oraz pracownicy Urzędu Miasta, walczymy o bezpieczeństwo mieszkańców Grajewa. Staramy się zapewnić ciągłość funkcjonowania kluczowych miejskich przedsiębiorstw, które odpowiadają m.in. za dostarczenie wody, centralnego ogrzewania i odbiór śmieci. W związku z tym, Urząd Miasta i jednostki organizacyjne wprowadziły szereg zmian dotyczących funkcjonowania i kontaktów z interesantami. Aby wyeliminować możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa, zawieszono działalność Grajewskiego Centrum Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Centrum Integracji Społecznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Klubu Seniora. W dniu 20 marca 2020 roku w Urzędzie Miasta zostało podpisane Porozumienie o współpracy Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP Grajewo z Grupą Ratowniczą Nadzieja Grajewo, które ma na celu wspólne działania samorządu miasta Grajewo i Powiatu Grajewskiego przy eliminacji zagrożeń związanych z zakażeniem wirusem SARS -CoV-2.

Walka z koronawirusem jest wielkim wyzwaniem dla całej Naszej społeczności lokalnej. Wprowadzone przez rząd ograniczenia skutkują koniecznością zawieszenia produkcji lub ograniczenia zakresu usług w działalnościach prowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców. Zamawiajmy produkty lub usługi oferowane przez miejscowe firmy, wspierajmy ich działalność.

Chciałbym podziękować pracownikom wszystkich służb, których codzienna praca chroni zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Grajewa: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i całemu personelowi Szpitala Ogólnego w Grajewie, a także policjantom, strażakom oraz strażakom ochotnikom.

Apeluję i proszę Państwa, jeśli jest to możliwe, zostańcie w domu! Chrońmy siebie i bliskich. Ograniczmy do minimum kontakty z ludźmi. Przestrzegajmy zasad higieny. Nie zapominajmy o ludziach starszych i samotnych, teraz pomoc sąsiedzka dla takich osób jest szczególnie ważna. Nie chodźmy do miejsc, w których mogą znajdować się większe skupiska ludzi. Wspierajmy się i pomagajmy sobie wzajemnie. W tym trudnym dla Nas wszystkich czasie musimy wykazać się dużą odpowiedzialnością i dyscypliną.

Z poważaniem

Dariusz Latarowski

Burmistrz Miasta Grajewo

 

 

Aktualności

Powrót na początek strony