Zrewitalizujemy centrum naszego miasta

nocne drugie ujęcie.jpg

Metamorfoza Placu Niepodległości, przebudowa części ulic: Kilińskiego, Traugutta oraz budowa reprezentacyjnego ciągu od Traugutta do Placu Niepodległości odmienią centrum Grajewa. Wszystkie zaplanowane prace, na wykonanie których ratusz ogłosił przetarg, mają wspólny cel - ta najstarsza część miasta będzie w końcu służyć mieszkańcom. Pomoże w tym piękna fontanna w samym sercu miasta, pierwszorzędna, liczna, wysoka i zadbana zieleń oraz nietuzinkowe ławki do relaksu, a wszystko objęte monitoringiem.

Realizacja tego przedsięwzięcia sprawi, że będzie to estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna przestrzeń. Środki w wysokości 4 milionów złotych na tę inwestycję pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Sowita kwota pomocy to efekt ciężkiej pracy urzędników grajewskiego ratusza z Burmistrzem Dariuszem Latarowskim na czele, owocnej współpracy z radnymi miejskimi oraz wsparcia w tych staraniach Ministra Adama Andruszkiewicza. Te działania poprzedziła żmudna praca nad skompletowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej.

- Grajewo staje przed historyczną szansą przearanżowania ścisłego centrum tak, by stało się naszą wizytówką, miejscem wypoczynku mieszkańców, spacerów i przestrzenią, która wreszcie będzie bezpieczna. Dziękuję wszystkim za wytężoną pracę i pomoc – mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Strefa relaksu w centrum

Przetarg został ogłoszony 19 maja. Prace budowlane zostały podzielone na pięć części. Pierwszą jest ta dotycząca przebudowy Placu Niepodległości. Jak widać na dołączonych wizualizacjach, centralne miejsce miasta diametralnie zmieni swoje oblicze. Uwagę zwraca tutaj zwłaszcza oryginalna fontanna. Już w ramach tego najbliższego etapu prac zostanie wyprowadzone przyłącze, które następnie pozwoli na jej budowę w tym miejscu. Zaprojektowane stylowe miejsca do wypoczynku to połączenie trwałego i estetycznego drewna z płukanym betonem i jasnym kamieniem. Różnorodny kształt siedzisk z oparciami pozwoli tutaj komfortowo wypocząć. Co ciekawe, w ławkach będą zainstalowane ładowarki.

         Prace ziemne, czyli nowe instalacje, będą niezbędne do zasilenia fontanny i budowy oświetlenia oraz monitoringu. Wymagają wymiany części tutejszej zieleni. Zastąpią ją wysokie sadzonki drzew w postaci 14 klonów i 3 akacji. Te pierwsze będą minimum 3-metrowe, a robinie akacjowe -zgodnie z wykazem- nawet 4-metrowe. Do tego dojdzie 90-metrowej długości żywopłot z bukszpanu i kolejne: 105-metrowy z berberysu oraz 50-metrowy z tawuły japońskiej. Nową zieleń dopełnią 54 sztuki miodunki pstrej, 11 funkii „Patriot”, 24 dąbrówki rozłogowe i krzewuszka cudowna "Foliis Purpureis” w liczbie 14 oraz trawniki. Trzeba zaznaczyć jasno, że nowa zieleń w postaci drzew nie może znaleźć się w pasie drogowym. Tu warto także przypomnieć, że cały projekt był przedmiotem wieloletnich konsultacji społecznych. Przez pierwszą połowę marca 2018 roku te działania miały szczególne natężenie. Polegały między innymi na rozmowach z mieszkańcami i architektem oraz urzędnikami ratusza. Zbierano uwagi, wnioski, sugestie. Wszyscy zainteresowani mieli do dyspozycji szczegółowy plan oraz makietę architektoniczą. Wypracowano wspólne stanowisko. Choć w procesie konsultacyjnym nie wpłynęły uwagi co do planu przearanżowania zieleni, ratusz w trosce o nią jeszcze przed początkiem robót oceni drzewostan. Niewykluczone, że część obecnie rosnących na Placu Niepodległości drzew przesadzonych zostanie w okolice kaplicy Cmentarnej przy ul. Sportowej. Te, które nie kolidują z projektem- zostaną.   

Na Placu Niepodległości zmieni się lokalizacja istniejącego tu pomnika. Chodniki zostaną zbudowane z solidnej i estetycznej kostki rzędowej, podobnie- część jezdna. Efekt wizualny spotęgują podświetlenia ławek, słupa ogłoszeniowego i oprawy ledowe na poziomie gruntu. Tak zwana „mała architektura” to między innymi stylowe kwietniki i stojaki na rowery.

Przebudowa ul. Kilińskiego (od ul. Popiełuszki do ul. Ełckiej)

Stara nawierzchnia ulicy oraz chodniki doczekają się wymiany. Jezdnia będzie zbudowana z nieregularnej kostki kamiennej. Z tego też materiału, a więc trwałego, a przy tym niezwykle estetycznego, powstaną krawężniki. Do tego dojdzie między innymi wysokiej klasy oświetlenie uliczne oraz oczywiście- wszelkie niezbędne instalacje podziemne, z kanalizacją deszczową na czele.

Przebudowa ul. Traugutta (od ul. Kilińskiego do ul. Piłsudskiego)

Tutaj, podobnie jak na Kilińskiego, trotuar oraz część jezdną zaprojektowano z nieregularnej kostki kamiennej. Perspektywicznie pod ziemią dobudowana zostanie także gałąź sieci centralnego ogrzewania. Ta przestrzeń także zostanie funkcjonalnie i estetycznie oświetlona stylowymi latarniami.

            Budowa ciągu-pieszo jezdnego od ul. Traugutta do Placu Niepodległości

To będzie główna część reprezentacyjnego ciągu komunikacyjnego. Tutaj prace polegać będą między innymi na budowie sieci centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej. Wyzwaniem, które uwolni i upiększy tutejszą przestrzeń będzie rozbiórka budynków nr 4, 5, 6, 7, 8 , 9 i 10 kolidujących z zaprojektowaną infrastrukturą techniczną. Dla komfortu grajewian wzdłuż deptaka staną między innymi ławki i stojaki rowerowe.

  Nowe urządzenia energetyczne

Te prace zostaną wykonane w trybie „zaprojektuj-wybuduj”. Polegać będą na przebudowie istniejących urządzeń energetycznych w ul. Kilińskiego, ul. Traugutta i Placu Niepodległości kolidujących z zaprojektowanym zagospodarowaniem terenu. Działania, które tutaj trzeba będzie wykonać, opisuje gotowa dokumentacja projektowa oraz specyfikacja techniczna.

         Na oferty przetargowe ratusz czeka do 15 czerwca. Zgodnie z procedurą, potencjalny wykonawca będzie miał 450 dni na wykonanie wszystkich prac. Trzymamy kciuki za zainteresowanie ofertą. Realizacja tej inwestycji odmieni wizerunek centrum Grajewa. Jego rewitalizacja wraz z odnowioną przestrzenią po dawnym placu manewrowym komunikacji samochodowej w ulicy Popiełuszki oraz przebudowanym Parkiem Solidarności stanowić będą spójne i zadbane śródmieście z prawdziwego zdarzenia.

W. Mierzwiński

Fot. www.grajewo.pl

 

 Polecamy również: MAPA INWESTYCJI W GRAJEWIE

Aktualności

Powrót na początek strony