Nowa odsłona Programu Priorytetowego CZYSTE POWIETRZE

Ilustracja do artykułu Czyste Powietrze_15.05.2020-1.jpg

Nowa odsłona Programu Priorytetowego CZYSTE POWIETRZE, w nim m.in. dwa poziomy dofinansowania podstawowy i podwyższony, współpraca z bankami i PGNiG, Akademia Czystego Powietrza...

Nabór wniosków na zmienionych zasadach już od dzisiaj!

Otrzymanie dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizacji domów jednorodzinnych będzie prostsze - zapowiada Minister Klimatu Pan Michał Kurtyka.

Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu", które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Zaangażowani w ten proces byli m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe" – dodaje Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. Programu „Czyste Powietrze" i Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY!

  • Od 15 maja – podstawowy poziom dofinansowania

Zgodnie z nowymi zapisami w Programie „Czyste Powietrze", beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

  • Procedowany jest projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania w Programie. Do dofinansowania na tym poziomie – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).
  • NFOŚiGW podpisał porozumienie ze Związkiem Banków Polskich – to pierwszy krok do współpracy z zainteresowanymi bankami. Docelowo pozwoli to beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu.
  • W Program „Czyste Powietrze" zaangażowane będzie także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek o dofinansowanie.
  • Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym prowadzony jest cykl e-szkoleń pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza.
  • W serwisie gov.pl. pojawi się podstrona dedykowana Programowi. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków.

 

Celem Programu Czyste Powietrze – z budżetem 103 miliardy złotych na lata 2018  -2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych.

 

Ogłoszenie o naborze wniosków:

http://wfosigw.bialystok.pl/ogloszenie-o-zmianie-programu-priorytetowego-czyste-powietrze-,a685

 

 

 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku

Aktualności

Powrót na początek strony