Miasto wykupiło teren przy jeziorze Brajmura

Ilustracja do artykułu wydruk1593675985516581876-1.jpg

Wizja przywrócenia dawnej świetności dla jeziora Brajmura staje się coraz bardziej realna. Burmistrz Miasta Grajewo robi wszystko, aby marzenie o plaży miejskiej z prawdziwego zdarzenia wreszcie zostało zrealizowane.

O planach budowy kąpieliska miejskiego nad jeziorem Brajmura i oficjalnym rozpoczęciu działań Dariusz Latarowski Burmistrz Miasta Grajewo informował w lutym br.

- Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że takiej infrastruktury w naszym mieście brakuje i od dłuższego czasu pracujemy nad tym, aby w Grajewie powstała plaża miejska. Takie miejsce chcemy stworzyć nad jeziorem Brajmura. Ten akwen jest w granicach administracyjnych miasta, lecz okalające jezioro grunty są w rękach prywatnych właścicieli. Jesteśmy gotowi rozpoczęcia rozmów na temat wykupu ziemi, która pozwoli miastu stworzyć tam kąpielisko – mówił wówczas burmistrz.

Grunty te to łącznie 5 hektarów ziemi. Po kilku miesiącach rozmów z właścicielem gruntów i analiz urzędników miastu udało się wykupić ten teren i uzyskać bezpośredni dostęp do jeziora!

 - Budowa plaży miejskiej oraz całkowite zagospodarowanie terenów wokół jeziora to duże przedsięwzięcie. Planujemy między innymi udrożnienie koryta rzeki Ełk i połączenie jej z jeziorem. Chciałbym, aby wybudowany został również zbiornik retencyjny w okolicy ul. Ks. Aleksandra Pęzy, przebudowany przepust pod ul. Książęcą oraz przebudowany rów melioracyjnego połączony z jeziorem Brajmura – podkreśla Dariusz Latarowski.

 Na ten cel Grajewo będzie starało się pozyskać pieniądze z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aktualnie Urząd jest w trakcie opracowywania dokumentów, które są niezbędne w II etapie konkursu w ramach Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Aktualności

Powrót na początek strony