SP1 w Rumunii

SP1 w Rumunii fot.63.jpg

            W związku z realizacją projektu Erasmus+ „Language Learning via Literature” delegacja z SP1 Grajewo brała udział w spotkaniu, które odbyło się w Targu Jiu i Bukareszcie w Rumunii. Oprócz przedstawicieli naszej szkoły byli jeszcze partnerzy projektowi z Macedonii Północnej, Turcji, Grecji i Rumunii.

26 lutego zwiedzano centrum Bukaresztu, a następnego dnia wszyscy uczestnicy  zwiedzali Pałac Parlamentu w Bukareszcie – największy budynek w Europie i jeden z największych na świecie. Budowla wykonana jest całkowicie z materiałów pochodzących z Rumunii. Łączna powierzchnia zabudowy wynosi 830 tysięcy . Następnie odwiedzono „Przewrócony dom” oraz „Kolorowy las” w okolicach Tậrgu Jiu.

Kolejnego dnia uczniowie z każdej szkoły partnerskiej przedstawiali prezentacje pt.: „Recycle old into new”. Prezentowano znane baśnie i historyjki w sposób współczesny, odświeżony przez uczniów, przystający do obecnych czasów, by zachęcać dzieci do czytania. Następnie licealiści z rumuńskiej szkoły przedstawiali „Heroes of my imagination”, zwiedzano muzeum „The History Museum Alexandru Stefulescu”, park w centrum Targu Jiu, lokalny stadion piłkarski.

Następnym punktem programu był wyjazd do Sibiu znanego jako „miasto z oczami”. Po drodze uczestnicy zwiedzili „Gliniany Zamek Wróżek z Doliny” oraz „Historię Kalendarza”. Kolejne punkty, które zwiedzano w Sibiu to Pałac Brukental i Muzeum Historii Naturalnej oraz stare miasto.

Czwartego dnia uczniowie przedstawiali prezentacje o znanych pisarzach ze swoich krajów. Potem zespół Erasmus+ złożył wizytę w domu artystki Daciany Ungureanu, aby obejrzeć prywatną kolekcję tradycyjnych strojów, naczyń, obrazów i innych zbiorów. Później zwiedzano jaskinię „Women’s Cave”, a następnie uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach kreatywnych. Każdy z uczestników miał za zadanie narysować tradycyjny motyw na glinianym talerzu. Wieczorem odbyła się kolacja pożegnalna, a uczestnikom wręczono certyfikaty.

Ostatniego dnia zwiedzano Muzeum Historii Naturalnej „Grigore Antipa” – muzeum historii naturalnej w Bukareszcie, otwarte w 1834. Muzeum w 1933 zostało nazwane imieniem rumuńskiego zoologa Grigore Antipy. Muzeum posiada ponad 2 miliony okazów zwierząt oraz eksponaty antropologiczne i geologiczne.

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w Grecji.

Szkolny koordynator programu Erasmus+,

Jakub Czyż

Aktualności

Powrót na początek strony