Ćwiczenia taktyczne Tumak-20

Ćwiczenia taktyczne Tumak.jpg

Jak informuje Oficer prasowy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Martyna Kupis, w dniach 18-27 listopada 2020 roku 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Tumak-20. Ćwiczenie odbywa się na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz oraz w terenie przygodnym na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.


Jeden z epizodów ćwiczenia, który zostanie praktycznie przećwiczony dotyczy wsparcia administracji publicznej w ramach współpracy z Układem Pozamilitarnym. Zadanie to zrealizują żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w dniach 23‑24 listopada 2020 r. Po otrzymaniu sygnału żołnierze opuszczą koszary i przemieszczą się drogami północno-wschodniej Polski do miejscowości Pisz, Ełk, Grajewo, Orzyszu. Następnie tam w ramach współpracy w sytuacjach kryzysowych będą wspomagać działania centrów zarządzania kryzysowego miast, ochraniając infrastrukturę krytyczną oraz przeciwdziałając atakom potencjalnych grup dywersyjnych przeciwnika.


Celem zajęć jest doskonalenie współpracy z lokalną administracją publiczną w wypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych, a także doskonalenie sprawnego przemieszczania się wojsk do wyznaczonych rejonów.


Powyższe przedsięwzięcie zostało ujęte w scenariuszu ćwiczenia i ma charakter szkoleniowy, nie ma powiązania z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Aktualności

Powrót na początek strony