Echa wydarzeń w SP 4

SP4 Urodzinowe kwiaty dla Patrona.JPG

OBCHODY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja delegacja szkoły złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikami: POLEGŁYM ZA WIARĘ I OJCZYZNĘ na cmentarzu parafialnym oraz REPRESJONOWANYCH POLITYCZNIE ŻOŁNIERZY I GÓRNIKÓW (1949-1959). Na stronie internetowej szkoły zaprezentowano także okolicznościowe plakaty wykonane na zajęciach koła plastycznego przez utalentowane uczennice naszej szkoły: Julię Kalinowską z kl. VIII a,  Dominikę Pyzder z kl. VIII b i Zofię Stankiewicz kl. VII e. Prace powstały pod kierunkiem pana Tomasza Szewczyka.

URODZINOWE KWIATY DLA PATRONA
5 maja 2021 r. w szkole obchodziliśmy 175. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji kolejnym działaniem w ramach realizowanego Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Łączy nas Patron – Henryk Sienkiewicz” było zasadzenie przez naszych uczniów kwiatów doniczkowych i ich pielęgnowanie. Uczniowie hodowali rośliny w domu, wspierani stosownym instruktażem i radami pani Anny Wszeborowskiej, nauczycielki biologii. Część uczniów przyniosła swoje kwiaty do szkoły pod tryptyk Henryka Sienkiewicza, by w ten sposób uhonorować urodziny Patrona Szkoły. Za ten wyjątkowy bukiet dziękujemy w imieniu Szacownego Jubilata. Koordynatorki projektu – Halina Muryjas-Rząsa, Lilla Pietrzykowska, Urszula Krystyna Bołonkowska i Sabina Łempicka.

V NARODOWE CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO
Hasłem V Narodowego Czytania Pisma Świętego były słowa: „Ewangelia Jezusa Chrystusa – Syna Bożego”. Biblia jest bramą do życia (……) Kto czyta Pismo Święte, poznaje miłość Boga, bo miłość Boga jest obecna w Biblii. Uczniowie naszej szkoły, mimo pandemii, po raz kolejny wzięli udział w Narodowym Czytaniu Pisma Świętego. W tym roku do lektury została wybrana Ewangelia św. Marka. Dzieci czytały Słowo Boże w rodzinach i na lekcjach religii. Dzięki lekturze Biblii umacniamy naszą wiarę i poznajemy Boga. Ponadto poszerzamy naszą wiedzę i wkraczamy w świat wartości, bo jak napisał ks. Jan Twardowski: „Biblia to wielka książka, która uczy o Panu Bogu i miłości”. Tą radością z czytania Pisma Świętego dzielili się z nami uczniowie naszej szkoły, przesyłając swoje zdjęcia. Tym samym zachęcają każdego z nas, żebyśmy sięgnęli po tę niezwykłą księgę i poszukali w niej natchnienia.

DZIEŃ ZIEMI  
Obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Corocznie wiosną organizowane są różnego rodzaju akcje mające na celu promowanie postaw proekologicznych oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z uwagi na ograniczenia, zachęciliśmy  wszystkich do podejmowania indywidualnych akcji, np. sprzątania terenów im najbliższych czy segregowania śmieci.   Panie I. Bukrejewska i A. Joka przygotowały materiały edukacyjne poświęcone ochronie środowiska informujące o tym, w jaki sposób poprzez codzienne działania możemy przysłużyć się polepszeniu kondycji naszej planety. Zaprosiły także do korzystania z literatury popularnonaukowej dostępnej w bibliotece szkolnej. Z kolei przedszkolaki ze  swoimi wychowawczyniami wybrały się na sprzątanie okolicy przedszkola. Dzieci kształtowały postawy proekologiczne, poznały znaczenie takich pojęć, jak: ekologia, ekokultura. To jest wspaniała okazja, aby zastanowić się, jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – Ziemię. Przedszkolaki zapoznały się również z zasadami dbania o przyrodę, między innymi: segregacji śmieci, oszczędzania energii i wody.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
W „Czwórce” podjęto szereg działań promujących książki i czytanie:
•    Szkolny Konkurs na „Literackie mandale” dla klas I-VIII - należało wykonać pracę plastyczną w formie mandali z ulubionym bohaterem, sceną, przygodą nawiązującą do przeczytanej baśni, bajki, wiersza, książki obyczajowej, przygodowej, historycznej, fantastycznej…Oto wyniki konkursu:
             Kategoria - klasy I – III: I miejsce - Aleksandra Kwiatkowska kl. II b - „Sowa” J. Brzechwa; II
 miejsce - Irena Zajkowska kl. II b - „Córka Bajarza” M. Radzikowska, Eliza Oczko kl. II b – „O psie, który jeździł koleją” R. Pisarski, Julia Karwowska kl. I d – seria książek „Barbie”; III miejsce
Kajetan Gadomski kl. I d – seria książek „Minionki”, Martyna Popławska kl. I d - "Mała Syrenka", Klaudia Blaszko kl. I a - "Noc sów" J. Karczewski
Kategoria - klasy IV – VIII: I miejsce - Maja Uziębło kl. VI a – „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R.R. Tolkien; II miejsce - Natalia Chmielewska kl. VI c – „Tajemniczy ogród” F. H. Burnett; III miejsce - Krystian Kwiesielewicz kl. IV b – „Zaczarowana zagroda” A. i Cz. Centkiewiczowie.
              Organizatorką konkursu  była p. L. Pietrzykowska, która dziękuje wszystkim uczestnikom i
              nauczycielom za zaangażowanie.

•    Międzyklasowy turniej czytelniczo-biblioteczny (online) „Czytanie jest modne”- udział wzięły 4 drużyny (klasy VI a, c, d, e). Zadaniem uczestników było obejrzenie prezentacji przedstawiającej „Historię święta książki”, a następnie rozwiązanie testu zawierającego m.in. krzyżówki czytelnicze i rebusy tematycznie związanych z Dniem Książki i Praw Autorskich. Dodatkowo uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące literatury, znanych pisarzy i ich książek, odgadywali podobizny pisarzy oraz uzupełniali cytaty z ulubionych książek dla dzieci i młodzieży.
W kategorii indywidualnej wygrały: Victoria Piaszczyńska kl. VI a, Natalia Chmielewska kl. VI c, Nadia Karwowska kl. VI c, Paweł Styczyński kl. VI d, Aleksandra Niewiadomska kl. VI d, Weronika Glińska kl. VI e, natomiast w kategorii zespołowej - uczniowie klasy VI d. Uczniowie w kategorii indywidualnej otrzymają dyplomy i ocenę celującą z języka polskiego. Realizatorami przedsięwzięcia były panie: A. Deresz-Armata, A. Joka i I. Bukrejewska.
•    Uczniowie poznali także, czym jest to wyjątkowe dla wszystkich miłośników książek święto. Dowiedzieli się, jak działa prawo autorskie, jaki jest książkowy hymn,  jaka jest światowa stolica książki, jak powstaje książka, poznali 10 pomników książek i inne ciekawostki… Mieli możliwość wydrukowania ekozakładki do książki. Wysłuchali  nowatorskiej książki czytanej przez M. Stuhra – „Książka Bez Obrazków” B.J.Novak. Opracowały panie I. Bukrejewska i A. Joka.

•    Wielbiciele książek z II b
Uczniowie klasy II b i ich wychowawczyni p. Monika Kuryś są wielkimi pasjonatami czytania. Z  okazji  obchodów Światowego Dnia Książki zaprezentowali w formie zdjęć swoje ulubione książki przebierając się za ich bohaterów lub „ubierając się” w książki (sleeveface). Zapraszamy do galerii.

•    Przedszkolaki w bibliotece
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki  przedszkolaki z wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę szkolną. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką i księgozbiorem w niej zgromadzonym. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki. Po powrocie do sali opowiadały o swoich ulubionych książeczkach oraz o tym, czego się możemy dowiedzieć czytając je. Przygotowały też swoje własne kolorowe zakładki. W kolejnym dniu książki przyszły do nas… Przyniosła je pani Lilla i opowiedziała wiele ciekawostek o nich. Dowiedzieliśmy się między innymi, że książki mogą uczyć, bawić i pomagać. Mogą też przenosić nas do innego świata. Bardzo nas to zainteresowało, podobnie jak przeczytany przez panią wiersz „O Grzesiu kłamczuchu” J. Tuwima.               
OBCHODY DNIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO     
         W SP 4 celebrowaliśmy Dzień Języka Angielskiego:
•     Uczniowie klas I-III uczcili Dzień Języka Angielskiego przygotowując flagi USA i UK. Na lekcji języka angielskiego poznali symbolikę flag i na pewno już wiedzą, dlaczego jest 50 gwiazdek na fladze USA. Uczniowie klas IV i V przygotowali plakaty ph. „My Five favourite English words”. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali prezentacje na temat Wielkiej Brytanii. Wszyscy uczniowie wybrali się w wirtualną podróż po Ameryce i Australii, gdzie zwiedzili najciekawsze miejsca.  Zorganizowano także Szkolny Konkurs English Grammar Master dla klas VI – VIII (online). Oto lista nagrodzonych: I miejsce Igor Borawski kl. VIII b; II miejsce Julia Rutkowska kl. VI a; III miejsce Marcin Kurzątkowski kl. VIII b i Anna Prostko kl. VII d. Wyróżnienia: Marta Kozłowska kl. VII d, Piotr Kozłowski kl. VIII b, Karolina Świderska kl. VIII b. Realizatorkami powyższych działań były panie: A. Mioduszewska A. Sokołowska, D. Zabłocka i E. Gołaszewska.  

•    Uczniowie klas IV – V wykonali wspaniałe plakaty ph. „I like English”. Dzieci wykazały się dużą starannością w przedstawieniu symboli kojarzących się im z językiem angielskim. Uczniowie starszych klas zmierzyli się z innymi zadaniami. Wielu z nich spróbowało swoich sił podczas prezentowania łamańców językowych lub śpiewając ulubione piosenki w języku angielskim. Uczniowie w tym dniu ubrali się w kolory flagi angielskiej, było więc kolorowo. Podczas zdalnych lekcji podróżowali wirtualnie do krajów anglojęzycznych, aby zwiedzić najciekawsze miejsca i poszerzyć swoją wiedzę. Organizatorkami powyższych przedsięwzięć były panie: Alicja Deresz-Armata i Marta Poniatowska.

Z KSIĄŻKĄ PRZYGODOWĄ W ŚWIAT  
Z okazji 290. rocznicy śmierci Daniela Defoe – angielskiego prozaika uważanego za prekursora powieści przygodowej czytelnicy biblioteki zostali zaproszeni przez p. L. Pietrzykowską do lektury książek przygodowych i podróżniczych oraz rozwiązywania quizów będących powtórzeniem wiadomości z literatury. Jak powiedział Francis Bacon: „Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie”. Zachętą dla czytelników do wyprawy w poszukiwaniu przygód na różnych kontynentach była szanta „Morze, moje morze”.  

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LIMERYKÓW ONLINE
Limeryk jest dobry na wszystko. Niby nic, a cieszy. Limeryk jest grą, zabawą, która sprawia przyjemność zarówno czytelnikowi, jak i autorowi. 12 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Limeryków. Limeryki to krótkie, żartobliwe wierszyki, „trochę zwariowane, lecz zarazem całkowicie zdyscyplinowane”. Często ich treść jest związana z jakąś osobą lub miejscowością. Oto przykładowy autorstwa naszej Noblistki – Wisławy Szymborskiej: Płetwonurkowi z miasta Pekin/ Urodę życia odgryzł rekin./I choć czytał Mao, lecz nie odrastało/ Więc pracował jako damski manekin.
 Uczniowie otrzymali także instruktaż pisania limeryków z zachętą do rozwijania talentów literackich. Organizatorką przedsięwzięcia była p. L. Pietrzykowska.

KREATYWNI CZYTELNICY
Ostatnim wyzwaniem w ramach prowadzonej akcji „Kreatywni czytelnicy” było wykonanie przez uczestników dowolną techniką ptaka – cudaka inspirowanego wierszem „Ptasi mózg” Jana Brzechwy i własną obserwacją świata ptaków. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy kreatywności.  Organizatorki: L. Pietrzykowska, B. Antropik, A. Bukowska, J. Dzięgielewska, O. Fiodorowicz, K. Górska, A. Gryczkowska, E. Gulan, K. Karpińska, B. Krukowska, B. Kulikowska, M. Kuryś, J. Laszczkowska, E. Mieczkowska, J. Rydzewska, E. Sarnacka, A. Stradczuk, R. Wierzchowska.

Więcej: sp4.grajewo.com
SP 4 Grajewo

Aktualności

Powrót na początek strony