Trwa instalacja paneli słonecznych na miejskich budynkach

Szkoła Podstawowa nr 2 z lotu ptaka.JPG

Urząd Miasta, trzy miejskie szkoły - nr 1, 2 i 4 oraz dwa przedszkola- nr 2 i 4 wkrótce będą miały czystą energię elektryczną. Wytworzą ją panele słoneczne. Właśnie trwają prace instalacyjne. Przypomnijmy, że na projekt „Budowa instalacji fotowoltaicznych w miejskich budynkach użyteczności publicznej Miasta Grajewo” urzędnicy uzyskali dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych.

- Inwestycja niesie wiele korzyści. Przyczyni się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń atmosfery. Dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla, pyłów PM2,5 i PM10 zyskamy czystsze powietrze. Kolejną korzyścią będą niższe rachunki za prąd, ponieważ za energię z własnych paneli słonecznych nie trzeba będzie już płacić – mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Z obiektów użyteczności publicznej miasta wytypowane zostały te, gdzie zużycie prądu jest znaczące, a wprowadzenie instalacji odnawialnych źródeł energii da wymierny efekt ekologiczny. Rusza zatem montaż 6 instalacji fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną na potrzeby własne Urzędu Miasta oraz miejskich szkół nr 1, 2 i 4, a także przedszkoli nr 2 i 4.

Tym samym miasto nie tylko wpisuje się w kolejne działania proekologiczne. Istotny jest tutaj także wymiar finansowy, czyli mądre unikanie wzrostu opłat za energię elektryczną. Energia elektryczna pozyskiwana ze słońca uważana jest za jedno z najbardziej przyjaznych środowisku i nieinwazyjnych źródeł energii. Ponadto instalacja taka jest w stu procentach bezpieczna dla otoczenia.

Po zainstalowaniu konstrukcji oraz paneli fotowoltaicznych na dachach i podłączeniu całego systemu, wykonawca zapewni monitoring pomiarów efektu ekologicznego wszystkich wykonanych instalacji w celu bieżącego nadzoru nad efektami ich pracy. W ramach umowy każda z sześciu instalacji objęta będzie przeglądem gwarancyjnym. Wszystkie łącznie będą w stanie zagwarantować moc 214,6 kWp. Tyle wystarczy do oświetlenia 400 pomieszczeń o wymiarach 6 m x 9 m x 3m przy wykorzystaniu nowoczesnych świetlówek.

Zamówienie „Budowa instalacji fotowoltaicznych w miejskich budynkach użyteczności publicznej Miasta Grajewo”jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Aktualności

Powrót na początek strony