Mobilny punkt pobrań wymazów pod kątem koronawirusa działa w Grajewie

Każda osoba przebywająca na kwarantannie, w 11. dniu jej odbywania, otrzyma sms informujący o możliwości zgłoszenia się do mobilnego punktu pobrań wymazów w celu wykonania badania w kierunku COVID-19. Zgłoszenie jest dobrowolne. W województwie podlaskim działa dziewięć takich punktów, w tym także w Grajewie.

„ W 12. dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa, adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl   lub dzwoniąc pod numer 800-190-590. Ministerstwo Zdrowia” – smsa takiej treści dostają osoby w 11. dniu kwarantanny, które za darmo i dobrowolnie mogą wykonać badanie w mobilnym punkcie pobrań wymazów tylko i wyłącznie w kolejnej dobie od otrzymania wiadomości.

W naszym mieście taki punkt działa przy Szpitalu im dr Witolda Ginela w Grajewie codziennie w godzinach od 8 do 10.

Na pobranie wymazu trzeba dojechać własnym autem (niedopuszczalne jest dojście pieszo, dojazd rowerem lub komunikacją publiczną) i koniecznie zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numer PESEL. Wymaz zostanie pobrany bez wysiadania z auta. Wynik badania przekaże odpowiednie laboratorium, będzie również dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Te punkty powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

Policja na podstawie wykazu osób na kwarantannie będzie miała wiedzę, kto może udać się na badanie – te osoby nie będą tego dnia musiały być cały czas w domu. Zgodnie z przepisami, osoba jest zwolniona z obowiązku przebywania w miejscu odbywania kwarantanny na czas pobrania wymazu oraz czas przejazdu do i z punktu pobrań.

W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku, stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić daną osobę z kwarantanny.

Jeżeli ktoś nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, powinien skontaktować się z sanepidem w celu umówienia się na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

WM

Aktualności

Powrót na początek strony