Miejski sad owocowy - kiełkuje nowy zielony projekt!

sad owocowy.jpg

Zakończył się przetarg na wykonywanie pielęgnacji zieleni miejskiej w 2021 r.  Zajmie się tym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. Warto przy tej okazji przypomnieć, że zieleni miejskiej w Grajewie mamy z roku na rok coraz więcej. 

Parków miejskich położonych na terenie Grajewa jest w sumie pięć: Solidarności, Wolności, przy ul. Nowickiego oraz przy Urzędzie Miasta, a także ten z czołgami. Dają łączną powierzchnię terenów zielonych powyżej 118 tysięcy metrów kwadratowych. Do tego dochodzą trawniki i zieleńce na placach, skwerach, placach zabaw, boiskach, które zajmują w sumie nieco ponad 70 tysięcy metrów kwadratowych. To tylko część zieleni, o którą zadba PUK, bo poza nią są jeszcze żywopłoty oraz między innymi warte wyróżnienia nasadzenie kwiatów i pielęgnacja rabat kwiatowych. W maju do wysadzenia będzie ich aż około 11.650 sztuk.

Za imponującą ilością idzie także jakość. Uwadze mieszkańców z pewnością nie powinny umknąć tegoroczne nowości w tym zakresie. Mowa tu między innymi o łąkach naturalistycznych i kwietnych w Parku Solidarności czy na terenie TBS-u. Od niedawna cieszą oko dwa nowe tereny zielone, które powstały w ramach jednego projektu wraz z Parkiem Solidarności. Możemy uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że powoli kiełkuje kolejny miejski zielony projekt.

- To owocowy sad miejski. Wstępny plan zakłada, by powstał w okolicy ulicy Ekologicznej i Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka. Chcielibyśmy, by w tworzenie i funkcjonowanie sadu zaangażowali się mieszkańcy w ramach wolontariatu. Z pewnością posadzone zostaną jabłonie i inne drzewa owocowe, które są łatwe w pielęgnacji. Owoce będą do użytku mieszkańców – mówi pomysłodawczyni Emilia Piwko, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Grajewo.

Troska o miejską zieleń to również przycinka drzew. W przypadku, gdy te w wyniku choroby realnie zagrażają zdrowiu i życiu przechodniów lub kierowców, w grę wchodzi także ich wycięcie. To jednak skrajne, pojedyncze przypadki, zawsze dogłębnie analizowane przed podjęciem decyzji. Zarówno urzędnikom, jak i mieszkańcom zależy na tym, by zieleni w mieście przybywało. Co prawda wycinkę jednego rosłego drzewa łatwiej dostrzec niż posadzenie kilku młodych, lecz trzeba jasno zaznaczyć, że w Grajewie wciąż przybywa drzewostanu- zarówno w liczbie, jak i w ogólnej objętości. Tu warto dodać, że w ramach przyszłorocznej pielęgnacji zieleni przewiduje się nasadzenie około 100 sztuk drzew i krzewów.

Troska o nowe nasadzenia jest również widoczna w jednym z punktów na długiej liście obowiązków PUK-u. To zapis dotyczący pielęgnacji posadzonych w ostatnich 3 latach drzew i krzewów, która polega na okopywaniu drzew i utrzymaniu tzw. czarnego ugoru w ich obrębie, a także podcinaniu, formowaniu, podlewaniu i nawożeniu drzewek.

Oczywiście zieleń miejska nie jest jedyną w granicach naszego miasta. Trawniki, drzewa, rabaty kwiatowe wspólnot, przedsiębiorstw, instytucji oraz osób prywatnych współtworzą wielką fabrykę tlenu w mieście, upiększają krajobraz Grajewa oraz cieszą oko mieszkańców, a także osób odwiedzających nasze miasto.

Aktualności

Powrót na początek strony