Uczcili pamięć dawnych mieszkańców Grajewa

pamiątkowe tablice 6.JPG

Panie Evelyn Fine i Nora Levin oraz pan Levi Lipszyc ze swoimi najbliższymi przyjechali do Grajewa aż ze Stanów Zjednoczonych, aby uczcić pamięć swoich przodków, którzy żyli w Grajewie i w czasie II Wojny Światowej zostali aresztowani, deportowani i zamordowani. Po spotkaniu z Dariuszem Latarowskim Burmistrzem Miasta Grajewo wszyscy państwo udali się w miejsca, w których niegdyś żyli w Grajewie ich przodkowie. Panie ze wzruszeniem opowiadały historie swoich rodzin i wspominały czasy, gdy rodzice mówili im o dzieciństwie w Grajewie. Dzięki ich staraniom i czterdziestoletniej pracy powstała książka, w której opisane jest także Grajewo, pokazane stare zdjęcia naszego miasta. Książka ta zostanie przetłumaczona na język polski i będzie dostępna w Grajewskiej Izbie Historycznej. Dziś natomiast zostały wmurowane w chodnik przy ul. Traugutta oraz przy ul. Dolnej (przy budynkach, które niegdyś były domami ich przodków) kamienie upamiętniające osoby z rodziny pani Levi oraz pani Fine. Mosiężne tabliczki zawierają informacje: imiona i nazwiska , daty urodzenia, aresztowania, internowania, deportacji oraz rok, w którym zostali zamordowani poszczególni niegdyś mieszkańcy naszego miasta.

Aktualności

Powrót na początek strony