WARMIA ŻEGNA BYŁEGO PREZESA

JANKOWSKI.jpg

W minioną niedzielę nasz Klub poniósł bolesną stratę. Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 80 lat zmarł pan Zdzisław Jankowski. Jeden z najbardziej zasłużonych ludzi w niemal stuletniej historii Klubu Sportowego WARMIA Grajewo.

 

Zarząd naszego Klubu składa najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie Zmarłego.

 

 

Pan Zdzisław Jankowski urodził się 2 stycznia 1943 roku w Grajewie. Był absolwentem Państwowego Technikum Rolniczego w Dowspudzie i II Studium Nauczycielskiego w Białymstoku o kierunku rolno - pedagogicznym. Pracował jako nauczyciel zawodu w Szkole Przysposobienia Rolniczego w Prostkach (1965 - 1970), w Zasadniczej Szkole Rolniczej w Grajewie ( 1970 - 1980) oraz w Zespole Szkól Rolniczych w Wojewodzinie (1980 - 1990), a od 1985 -1990 roku jako kierownik szkolenia rolniczego w Wojewodzinie. W 1990 roku ze względu na stan zdrowia przeszedł na rentę. Ze sportem wyczynowym zetknął się podczas nauki w Państwowym Technikum Rolniczym w Różanymstoku (podnoszenie ciężarów) i w Dowspudzie (lekkoatletyka - sprinty, skok w dal, siatkówka, narciarstwo i podnoszenie ciężarów). Był zawodnikiem piłki siatkowej Ludowych Zespołów Sportowych w Grajewie.


Od 1970 roku działał w Klubie Sportowym WARMIA. Był sekretarzem Klubu (1970-1981), członkiem Zarządu Klubu (1981 - 1992), Prezesem Klubu (1992 - 1997) i dyrektorem Klubu (1998 - 1999). We wrześniu 1999 roku zakończył działalność społeczną w Klubie pozostając jedynie wiernym kibicem i prezesem honorowym WARMII.


Pan Zdzisław był organizatorem dorocznych plebiscytów na najlepszego zawodnika i szkoleniowca Klubu. Prowadził kronikę Warmii od 1970 roku, która jest ogromnym źródłem wiedzy o historii WARMII i z której skorzystało mnóstwo osób. Był działaczem Ludowych Zespołów Sportowych, Związku Młodzieży Wiejskiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Wojewódzkiej Federacji Sportu i współredaktorem Gazety Grajewskiej.


Uhonorowany odznaczeniami: Zasłużony Pracownik Rolnictwa (1987), brązową (1989) i srebrną (1994) odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, brązową odznaką honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej (1994) odznaką honorową Za Zasługi dla Województwa Łomżyńskiego (1997) oraz najwyższym odznaczeniem Polskiego Związku Zapaśniczego - Złotą Gwiazdą w 2005 roku.


W 2005 roku pan Zdzisław opracował i wydał książkę „80 lat "WARMII" - KALENDARIUM 80-lecia Klubu Sportowego "WARMIA" w Grajewie, która na zawsze pozostanie nieocenioną pozycją w historii naszego Klubu.

 

 

Trudno jest pogodzić się z odejściem tak zasłużonego Człowieka dla naszego Klubu, jakim był Pan Zdzisław. Z całą pewnością był jednym z filarów istnienia WARMII – jej Legendą. Był z Klubem przez szereg lat, trudnych lat, kiedy działanie w sporcie opierało się na pasjonatach takich jak On. Doskonale pamiętam Jego wystąpienia podczas zebrań Członków Klubu. Miał zawsze swoje zdanie. Chwalił, co było warte pochwały i krytykował, kiedy krytyka się należała. Wszystko robił z miłości dla Klubu. On był w Jego życiu zawsze ważny. Nie mielibyśmy zapisanych wspomnień, statystyk i mnóstwa wiedzy, którą nam pozostawił w swoich kronikach. Grube skoroszyty, w których wklejał artykuły z gazet i zdjęcia, uświetniał swoimi wspomnieniami, notatkami, które dla odbiorcy dają wizerunek tego, jak wyglądała historia WARMII.

 

W krótkim czasie straciliśmy dwóch Wspaniałych Ludzi – do niedawno zmarłego Jerzego Bernatowicza dołączył teraz Pan Zdzisław. To był zaszczyt Ich znać. Nie byłoby WARMII w tym miejscu, w którym była i jest przez te wszystkie lata, gdyby nie Oni.

 

Niech Pan spoczywa w pokoju Panie Zdziśku! Będziemy próbować tu kontynuować Pana Dzieło. Prosimy o wsparcie tam z Góry!

Janusz Szumowski

 

Aktualności

Powrót na początek strony