Umowa z wykonawcą TBS-owskiego budynku na os. Południe podpisana

podpisanie umowy.JPG

Podpisano umowę z wykonawcą nowego TBS-owskiego budynku wielorodzinnego trzyklatkowego na osiedlu Południe. To kolejny krok w stronę zaplanowanej wcześniej inwestycji - budynku  z czynszowymi mieszkaniami na wynajem. Warto tutaj podkreślić, że mieszkańcy nowego budynku będą partycypować finansowo w kosztach inwestycji oraz zyskają możliwość dojścia do prawa własności mieszkań.

Trzeba jasno zaznaczyć, że obecna sytuacja na rynku budowlanym, wywołana problemami inflacyjnymi, stanowiła poważne przeszkody w całym toku wyłonienia wykonawcy i dlatego te procedury trwały dłużej niż pierwotnie zakładano. Tym bardziej za sukces można uznać zakończenie tego etapu. Po kolejnym już postępowaniu przetargowym za najkorzystniejszą ofertę uznano tę złożoną przez przedsiębiorstwo, które zaproponowało najkorzystniejszą cenę oraz okres gwarancyjny na realizację tego zadania.

- Powstanie czterokondygnacyjny budynek wielorodzinny z 36 lokalami mieszkalnymi z przynależnymi komórkami lokatorskimi. Obiekt będzie podpiwniczony, z instalacjami wewnętrznymi wraz z zagospodarowaniem terenu. Zaprojektowana powierzchnia użytkowa wyniesie ponad dwa tysiące metrów kwadratowych. Blok będzie sąsiadował z Zespołem Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie – mówi Tomasz Strózik, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Grajewie.

W budynku będzie 36 mieszkań, ale o zróżnicowanej powierzchni. Największe, czyli 4 trzypokojowe, zlokalizowane będą w środkowej części budynku przy klatce centralnej. Każde zyska niezależny balkon dostępny z pokoju dziennego. Dla jednego mieszkania na parterze zaprojektowano rozwiązanie zamienne dla osób niepełnosprawnych. Kondygnacje nadziemne przeznaczone zostały na lokale mieszkalne, natomiast w kondygnacji podziemnej zlokalizowano komórki lokatorskie- po jednej dla każdego z mieszkań. Na każdą klatkę schodową przewidziane jest jedno pomieszczenie wózkowni. Dodatkowo w piwnicy zlokalizowane zostały pomieszczenia techniczne (węzły instalacyjne) oraz pomieszczenia gospodarcze (suszarnie, magazyny itp.). Komunikacja z poziomem piwnicznym możliwa jest poprzez klatki schodowe.

Zaprojektowano dach czterospadowy o konstrukcji drewnianej, kryty blachodachówką. Budynek będzie miał wentylację grawitacyjną. Zewnętrzna stolarka okienna zbudowana będzie z PCV. Zaprojektowano antywłamaniowe drzwi wejściowe do mieszkań. Co wewnątrz? Łazienki będą wyposażone w miskę ustępową, umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową, armaturę sanitarną. Na wyposażeniu kuchni znajdzie się armatura sanitarna, kuchenka z piekarnikiem, szafka kuchenna ze zlewozmywakiem.

Budynek wyposażony będzie w instalacje: elektryczną, niskoprądową, wodociągową, kanalizacyjną, c.o., odgromową.

W ramach zadania przewiduje się wykonanie przyłączy: wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, energetycznego, teletechnicznego, zewnętrznych instalacji elektrycznych oraz oświetlenia terenu. W planie są parkingi z wewnętrzną drogą dojazdową, chodniki, zadaszona wiata śmietnikowa. Inwestor przewidział obiekty małej architektury, czyli: ławki, latarnie typu parkowego, stojaki na rowery i hulajnogi oraz śmietniki. Wykonawca zostanie zobowiązany także do nasadzeń nowych drzew, krzewów oraz pozostałej zieleni ozdobnej oraz odwodnienia terenu powierzchniowego poprzez jego odpowiednie ukształtowanie.

Warto przypomnieć, że ta inwestycja ma kilka źródeł finansowania. Wśród nich: dofinansowanie z Krajowego Zasobu Nieruchomości, wsparcie z Funduszu Dopłat i partycypacja przy budowie nowego bloku przez przyszłych najemców.

- Przygotowania do tej inwestycji trwały kilka lat. Dziękuję za wsparcie przy tych wszystkich działaniach Burmistrzowi Miasta Grajewo Dariuszowi Latarowskiemu oraz pracownikom Urzędu – dodaje prezes Tomasz Strózik.

Dla jasności trzeba podkreślić, że blok z czynszowymi mieszkaniami na wynajem powstanie na osiedlu Południe niedaleko Zespołu Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych. Ta inwestycja realizowana jest przez TBS. Zupełnie osobnym przedsięwzięciem, prowadzonym przez Miasto Grajewo, będzie budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Targowej. Przetarg dla tej inwestycji ogłoszono 28 listopada, a firmy, które chcą ubiegać się o realizację tego zadania, mogą składać oferty do 4 stycznia przyszłego roku.

WM (Gazeta Grajewska)

Graf.  Towarzystwo Budownictwo Społecznego Sp z o. o. w Grajewie

 

Aktualności

Powrót na początek strony