Tak powstawała Niepodległa

Plakat.jpg

Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza do korzystania z bezpłatnej wystawy pt. "Tak powstawała Niepodległa" poświęconej osiągnięciom odrodzonej Polski w latach 1918-1939, którą przygotowało na setną rocznicę odzyskania niepodległości.
 
Wystawę poświęcono walce o wolność i powrotowi Państwa na mapę Europy po 123 latach niewoli oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej.
Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Tematy plansz:

    - Walka o polską tożsamość do 1918 roku,
    - Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,
    - Polska mozaika,
    - Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,
    - Wyzwania systemu edukacji,
    - Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,
    - Sportowy duch,
    - Piękne rzeczy,
    - Zdrowie i opieka medyczna,
    - Architektura,
    - W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Planszom towarzyszy również plakat promujący wystawę.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

W tym roku Święto Niepodległości będziemy obchodzić w warunkach pandemii. Dlatego większość aktywności i wydarzeń związanych z uczczeniem odzyskania niepodległości zostanie przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. Biuro Programu "Niepodległa" zachęca więc, aby pobrać wystawę i wydrukować w dowolnym rozmiarze lub powiesić na swojej stronie internetowej. Wystawa dostępna jest pod adresem:
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/tak-powstawala-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/

Aktualności

Powrót na początek strony