Na ulicach Grajewa pojawiły się pierwsze serca na nakrętki

serca przy UM.JPG

Przed budynkami Urzędu Miasta i Szkoły Podstawowej nr 1 stanęły dziś wielkie metalowe kosze w kształcie serc. Są to specjalne pojemniki na plastikowe nakrętki. Dochód z ich sprzedaży firmom recyklingowym przeznaczony zostanie na pomoc dwóm chłopcom: Igora Zamojskiego i Nikodema Wasilewskiego.

Grajewo dołączyło to innych miast w Polsce, na ulicach których stoją wielkie, czerwone serca – pojemniki na nakrętki. Dziś zamontowane zostały dwa - przed budynkieim Urzędu Miasta i przed Szkołą Podstawową nr 1, która jako pierwsza włączyła się w zbiórkę. Przed pozostałymi szkołami - Szkołą Podstawową nr 2 i nr 4 kosze pojawią się pod koniec stycznia 2021 r.

Zasady zbiórki są proste. Do koszy wrzucamy plastikowe nakrętki – niezależnie od wielkości, kształtu czy koloru. Mogą to być nakrętki po napojach, kawie, mleku, jogurcie, a także chemii gospodarczej: płynach do płukania, szamponach, żelach pod prysznic. Pamiętajmy, by nie dorzucać innych przedmiotów.

Dochód ze sprzedaży nakrętek zebranych do serca mieszczącego się przed budynkiem Urzędu Miasta (ul. Strażacka 6a) zostanie przeznaczony na  leczenie i rehabilitację 8-letniego Igora Zamojskiego z Grajewa. Chłopiec choruje na zespół Dandy`ego Walkera. Jest to złożona wada rozwojowa ośrodkowego układu nerwowego. Choroba wrodzona i nieuleczalna. Najczęściej objawia się poprzez upośledzenie różnego stopnia. W przypadku Igora jest to upośledzenie umiarkowane. Aby dziecko mogło jak najsprawniej funkcjonować niezbędna jest kosztowna rehabilitacja, terapia logopedyczna, wieloprofilowa terapia, a także zaopatrzenie ortopedyczne.

Do serca stojącego przed budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 1 (ul. Szkolna 12) zbieramy nakrętki na rzecz Nikodema Wasilewskiego. Chłopczyk od urodzenia choruje na SMA typu 1, czyli rdzeniowy zanik mięśni w najcięższej postaci. Nikoś jest Białostoczaninem, jednak jego mama Milena pochodzi z naszych okolic. Rodzice Nikosia zbierają środki na Terapię Genową dla swojego jedynego dziecka Kwota jaką muszą uzbierać to aż 9,5 mln złotych.

Aktualności

Powrót na początek strony