Jeśli masz w domowych zasobach jakiekolwiek monidło

monidła.jpg

Monidła – świadectwa przeszłości

Szanowni Państwo.

Bazując na doświadczeniu zorganizowanej wspólnie z mieszkańcami wystawy „Tkanina ludowa z naszych domów” w ramach cyklu ginące rzemiosła chcemy Państwa zaprosić do wspólnego stworzenia kolejnej wystawy, której otwarcie planujemy na połowę lutego 2024 r. – „Monidła – świadectwa przeszłości”

Tym razem korzystając ze współpracy m.in. z Biblioteką – Centrum Kultury w Szczuczynie chcemy, by tematem przewodnim tej wystawy były MONIDŁA. Monidło to rodzaj portretowego wizerunku realistycznego, najczęściej malowanego na podstawie zdjęcia ślubnego. Charakterystyczną cechą tego zazwyczaj czarno-białego obrazu były podkolorowania ust (na czerwono) oraz oczu (lazurowoniebieskich); inne detale retuszowano. Portretowanym postaciom często dodawano okazalsze stroje.

Niewątpliwie w wielu Państwa domach zachowały się tego typu portrety, które są świadectwem naszej lokalnej przeszłości i dziedzictwem historyczno-kulturowym. Chcielibyśmy, by wystawa była okazją do przypomnienia nie tylko tego rodzaju sztuki i zaginionego już rzemiosła, ale przede wszystkim przypomnienia ludzi, którzy zostali na nich uwiecznieni. Będzie ona również uhonorowaniem ich autorów, najczęściej anonimowych, i docenienie czasu poświęconego na wykonanie monidła.

Jeśli masz w domowych zasobach jakiekolwiek monidło i chcesz je wypożyczyć na wystawę czasową, to zapraszamy do kontaktu.

Grajewska Izba Historyczna, ul. Legionistów 9

tel. 86 272 20 04, email: poczta@gih.grajewo.pl

GIH

Aktualności

Powrót na początek strony