Zależy nam na szybszej budowie grajewskiego garnizonu
7 lutego 2024 r. Dariusz Latarowski Burmistrz Miasta Grajewo zwrócił się do Macieja Żywno Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o pomoc w realizacji strategicznej inwestycji, jaką jest budowa nowej jednostki wojskowej 1. Dywizji Piechoty Legionów w Grajewie. Chodzi tu konkretnie o wsparcie dla zintensyfikowania tempa prac dotyczących tworzenia Garnizonu Grajewo. Zyska na tym nasze miasto, region oraz cały kraj. Bo trzeba przypomnieć, że zwiększenie obronności Polski to odpowiedź na atak Rosji na Ukrainę i imperialistyczne zapędy agresora. Warto jednak pamiętać także o tym, że jednostka i powrót wojska do Grajewa to nowe miejsca pracy w mieście oraz solidne umocnienie gospodarki lokalnej.
- Liczymy na to, że wsparcie Pana Macieja Żywno Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej na szczeblu krajowym oraz Jego koordynacja działań pomiędzy władzami lokalnymi a rządem centralnym przyspieszy proces budowy jednostki w naszym mieście – wyjaśnia Burmistrz.
Przypomnijmy, że ten proces rozpoczął się od zaangażowania samorządu miejskiego już w sierpniu 2022 roku. Miasto Grajewo przygotowało kompleksową ofertę inwestycyjną, aby sprostać potrzebom obronności i bezpieczeństwa wschodniej części Rzeczypospolitej Polskiej. Efektem tych prac było zawarte 19 listopada 2022 r. porozumienie pomiędzy Skarbem Państwa, Ministrem Obrony Narodowej, reprezentowanym przez ówczesnego Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka a Miastem Grajewo, reprezentowanym przez Dariusza Latarowskiego Burmistrza Miasta.
- Dodatkowo, jako wyraz naszego zaangażowania, przekazaliśmy 11 stycznia 2023 r., w formie darowizny, nieruchomość niezabudowaną na rzecz Skarbu Państwa - Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Olsztynie o powierzchni 22,8438 ha pod budowę nowej jednostki wojskowej - Garnizonu Grajewo, co jest dowodem naszego zobowiązania do wspierania tego strategicznego przedsięwzięcia – dodaje Burmistrz.
W sumie łączna powierzchnia nowej jednostki wojskowej w granicach administracyjnych miasta sięga niemal 60 hektarów.
Ponadto na końcowym etapie planowane jest również dokonanie sprzedaży nieruchomości, co stanowi istotny krok w realizacji tego projektu. Miasto Grajewo w trybie bezprzetargowym sprzedaje na rzecz Skarbu Państwa - Agencji Mienia Wojskowego -nieruchomość niezabudowaną z przeznaczeniem pod budownictwo wielorodzinne o łącznej powierzchni 0,7155 ha, na którą Rada Miasta Grajewo udzieliła bonifikaty w wysokości 20 procent jej ceny (mogą tu stanąć wybudowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej bloki z mieszkaniami dla żołnierzy grajewskiej jednostki wojskowej).
Poprzedni Wojewoda Podlaski 30 października 2023 r. ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego polegającej na budowie jednostki wojskowej w Grajewie wraz z infrastrukturą techniczną. To bardzo istotna decyzja, która umożliwia rozpoczęcie konkretnych działań w ramach całego proobronnego projektu.
Jak już wielokrotnie argumentowaliśmy na łamach Gazety Grajewskiej, oczekiwania mieszkańców wobec budowy jednostki wojskowej są ogromne. Wielu grajewian widzi w tej inwestycji szansę na poprawę warunków życia oraz perspektyw zawodowych dla siebie i swoich rodzin. To zdanie podziela również obecny Pan Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski, który mówił o tym w wywiadzie opublikowanym w poprzednim wydaniu Gazety Grajewskiej.
Nowe miejsca pracy nie tylko wpłyną pozytywnie na stabilność ekonomiczną regionu, ale także przyczynią się do podniesienia jakości życia poprzez zwiększenie dostępu do pracy oraz wzrostu dochodów. Ponadto obecność jednostki wojskowej w okolicy przyniesie wzrost poczucia bezpieczeństwa, zarówno poprzez zwiększenie obecności sił zbrojnych, jak i poprawę współpracy w obszarze obronności. Mieszkańcy liczą na to, że ta inwestycja przyniesie realne korzyści społeczności lokalnej oraz przyczyni się do długotrwałego rozwoju i stabilności regionu. Co najważniejsze, powrót wojska do Grajewa nie tylko podniesie rangę miasta, ale także zniweluje różnice rozwojowe tego regionu Polski.
Jednakże po stronie Miasta Grajewo pojawia się szereg wyzwań, takich jak wybudowanie nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci ciepłowniczej, zasilających garnizon. Wstępna wycena wybudowania tylko sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej oscyluje na kwotę 1 713 671,39 zł brutto. Pewnym jest, że te nakłady finansowe zwrócą się w perspektywie czasowej. Raz, że Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej Sp. z o.o, w Grajewie oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie zyskają na dekady solidnego odbiorcę płacącego rachunki. Dwa, że kasę miejską rok w rok zasilać będą podatki, które płacić będzie wojsko za obszar rozległego garnizonu położonego przecież w obrębie granic administracyjnych miasta.
W kontekście koordynacji działań Miasta Grajewo i Ministerstwa Obrony Narodowej istotną rolę może odegrać wsparcie Pana Macieja Żywno Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jak najszybsze rozpoczęcie prac dotyczących tworzenia stacjonarnej jednostki wojskowej umożliwi Miastu Grajewo zaplanowanie budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz zapewnienie dostaw energii cieplnej.