Erasmus+. SP1 w Grecji

Erasmus SP1 w Grecji fot.52.jpg

W związku z realizacją projektu Erasmus+ ”Language Learning via Literature”, w dniach 8-12 maja 2023 odbyło się spotkanie projektowe w Grecji, w którym udział brała delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie w składzie 8 uczniów oraz 2 nauczycieli. Ponadto w spotkaniu udział brały zespoły z Rumunii, Północnej Macedonii, Turcji i Grecji.

W dniu przybycia uczestnicy odwiedzili lokalny „Dom literatury i sztuki”, gdzie prezentowano wystawę szkoły gospodarzy pt.: „Dziesięć lat występów teatralnych. Przez dziesięć lat przebieraliśmy się za bohaterów z baśni i literatury”.

Pierwszego dnia goście odbyli wizytę w szkole gospodarzy, gdzie odbyły się gry i zabawy przełamujące pierwsze lody pomiędzy uczniami ze wszystkich szkół partnerskich. Następnie odbył się pokaz tradycyjnych greckich kostiumów, w które przebrali się uczniowie-goście oraz pokazy tradycyjnych greckich tańców. Kolejnym punktem wizyty było Muzeum Królewskich Grobowców w Vergina, a także Policentryczne Muzeum Aigais. Późnym popołudniem zespół Erasmus+ zwiedził nowoczesną Bibliotekę Miejską w Veria, która otrzymała nagrodę od Fundacji Billa i Melindy Gates. Później braliśmy udział w wystawie prac graficznych przedstawiających bohaterów literackich we współczesnym świecie.

Drugiego dnia zespół Erasmus+ zwiedzał Saloniki m.in. nabrzeże: praca wizualna „Parasolki”, pomnik Aleksandra Wielkiego, Muzeum Historyczne w Białej Wieży, pomnik Lambrakisa, pomnik Holokaustu. Następnie zespół odbył wizytę na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, gdzie rozmawiano o literaturze, sztuce i sile obrazu z muzeologiem i historykiem sztuki i Profesorem Pedagogiki.

Trzeciego dnia zespół udał się zwiedzać klasztor w Meteorach oraz Muzeum Greckiej Edukacji.

Czwartego dnia przedstawiano prezentację o prawach dziecka w literaturze przygotowaną przez polski zespół, prezentację o konwencji praw dziecka przygotowaną przez Greków, zaprezentowano film pt.: „Refugee Child”, a następnie odbyły się warsztaty oparte na nim. Później odbyło się spotkanie z pisarką Chrysanthi Protopsaltou, która zaprezentowała swoją książkę dla dzieci pt.: „Do we play countries?” Po tych zajęciach zespół Erasmus+ udał się do miejsca archeologicznego oraz do Królewskiego Gimnazjum Arystotelesa. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna, po której wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w spotkaniu projektowym.

Ostatniego dnia zwiedzano centrum Veria oraz Muzeum Folkloru.

Podczas spotkania projektowego uczniowie poznali kulturę, tradycję i historię Grecji. Zwiedzili wiele historycznych miejsc, muzeów, posługiwali się językiem angielskim w sytuacjach dnia codziennego, nawiązali nowe znajomości z rówieśnikami z innych krajów europejskich, nabyli pewności siebie w kontaktach interpersonalnych, poznali smak tradycyjnych potraw greckich, nauczyli się pracy w zespole międzynarodowym.

Szkolny koordynator programu Erasmus+,

Jakub Czyż  

 

 

Aktualności

Powrót na początek strony