Czy Grajewo potrzebuje magazynu energii?

Strefa przemysłowa.JPG

 

W trosce o bezpieczeństwo energetyczne miasta przeprowadzono już wiele inwestycji. Wśród nich- kompleksowa wymiana oświetlenia miejskich ulic, montaż paneli fotowoltaicznych na placówkach użyteczności publicznej, termomodernizacje budynków i koronny projekt kogeneracyjny Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie. Bez tych działań zrealizowanych wcześniej, rachunki za prąd z miejskiej kasy, a więc z pieniędzy grajewian, byłyby kolosalnie wyższe teraz i w przyszłości. Co więcej, w kryzysowych sytuacjach, miastu, a zwłaszcza dużym przedsiębiorstwom groziłby deficyt dostępności energii. – Nasze przedsięwzięcia wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem te niebezpieczeństwa zażegnały i świetnie nam teraz służą. Trzeba iść za ciosem i zaplanować kolejne. Dlatego chcę przedstawić radnym oraz mieszkańcom i przedsiębiorcom plan kolejnego dużego projektu- miejskiego magazynu energii – zapowiada Dariusz Latarowski Burmistrz Miasta Grajewo.

Potencjalną lokalizacją dla magazynu energii jest działka w grajewskiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przypomnijmy, że teraz są tam 4 przedsiębiorstwa: PFLEIDERER MDF GRAJEWO Sp.z o.o., WIZARD Robert Korbut, BOMAR Marek Wojciechowski i Wspólnicy Sp. k., Energotechnika Sp. z o.o. Jej rozwój na przestrzeni ostatnich kilku lat to wynik trafnych decyzji Urzędu Miasta Grajewo o tym, by wystawić tereny inwestycyjne do przetargów. Przypomnijmy, że latem 2021 roku działkę o powierzchni 2,0666 ha za 1 mln 20 tys. 100 zł nabyła firma „Bomar” Marek Wojciechowski i Wspólnicy Spółka Jawna. W marcu 2021 r. firma Wizard Robert Korbut kupiła 0,3007 ha za kwotę 202 tys. zł. Wcześniej, bo w 2020 roku tym samym trybem 2, 000 ha za kwotę 1 mln 20 tys. zł nabyła warszawska firma Energotechnika Sp. z o. o.

Grajewska podstrefa dobrze się rozwija, generując nowe miejsca pracy. W jej granicach jest jeszcze miejsce, by właśnie tam zlokalizować miejski magazyn energii. Naturalnie- pojawić może się pytanie- czy jest on miastu potrzebny i jakie miałby funkcje?

- Podniósłby bezpieczeństwo energetyczne naszego miasta. Pomógł w pokryciu bieżącego i przyszłego zapotrzebowania odbiorców, w sposób technicznie i ekonomiczne uzasadniony. Taki magazyn zbierałby także nadwyżki energii wytworzonej z odnawialnych źródeł. Byłby zatem istotnym elementem miejskiej sieci przesyłowej. Co istotne, nie ma tu mowy o negatywnym oddziaływaniu na środowisko i warunki życia grajewian. Mam nadzieję, że wkrótce przedyskutujemy ten temat i jeśli zyska aprobatę, wtedy będzie odpowiedni czas na więcej szczegółów – zapewnia Dariusz Latarowski Burmistrz Miasta Grajewo.

 

Aktualności

Powrót na początek strony