Niepowtarzalne widowisko multimedialne, premiera filmu dokumentalnego złożonego ze zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałów archiwalnych oraz internetowa kampania społeczna #Wiktoria1920 to najważniejsze wydarzenia weekendu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, na które Biuro Programu „Niepodległa" zaprasza wszystkich Polaków. Przed telewizorem, czy w Internecie, razem świętujmy to przełomowe zwycięstwo.
Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej odbywają się w szczególnych okolicznościach epidemicznych. Z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczenia dotyczące zgromadzeń, Biuro Programu „Niepodległa" przygotowało wyjątkowe wydarzenia, w których zdalnie mogą uczestniczyć Polacy ze wszystkich regionów kraju.
W symboliczną rocznicę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia o godz. 20.45 zapraszamy na transmisję telewizyjną niepowtarzalnego widowiska multimedialnego, które przeniesie nas w przeszłość. Polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi scena, a na niej znani polscy artyści, do tego dziesiątki koni i setki statystów – tak w skrócie zapowiada się widowisko na PGE Narodowym, które będzie można oglądać na żywo w TVP 1. W spektakularnym widowisku historycznym wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski i Stanisław Sojka. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, czy Michała Kowalonka. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Na scenie pojawią się też rekonstruktorzy i Orkiestra Polskiego Radia. Widowisko dopełnią wizualizacje, animacje komputerowe i archiwalia.
16 sierpnia o godz. 20.30 zapraszamy na premierę w TVP 1 wyjątkowego film dokumentalnego „Wojna Światów" - to 80-minutowa podróż w czasie, oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, która toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku. Pomimo upływu 100 lat, zachowały się oryginalne – i często nieznane! – relacje uczestników i świadków wydarzeń wojennych, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Poddano je rekonstrukcji, pokolorowano i złożono w spójną opowieść. Materiały pozyskano z archiwów z całego świata. Narrację wspierają historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.
Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza także do udziału w kampanii społecznej #Wiktoria1920, która pokazuje, że wciąż pamiętamy o historii sprzed stu lat. Zachęcamy do poszukiwania śladów i skojarzeń związanych z okresem wojny polsko-bolszewickiej w bliskich miejscowościach lub rodzinnych zbiorach, zrobienia zdjęcia i udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wiktoria1920. Kampania potrwa do 30 września br., a wybrane zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych z hasztagiem #wiktoria1920 wykorzystane zostaną do stworzenia wielkoformatowego kolażu układającego się w słowo „Wiktoria1920", który upamiętni setną rocznicę wojny polsko-bolszewickiej. Więcej informacji o kampanii społecznej dostępnych jest na stronie https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/wiktoria1920/.
|