Biuro Programu „Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania weekendu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Niepowtarzalne widowisko multimedialne, premiera filmu dokumentalnego złożonego ze zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałów archiwalnych oraz internetowa kampania społeczna #Wiktoria1920 to najważniejsze wydarzenia weekendu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, na które Biuro Programu „Niepodległa" zaprasza wszystkich Polaków. Przed telewizorem, czy w Internecie, razem świętujmy to przełomowe zwycięstwo.

 

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej odbywają się w szczególnych okolicznościach epidemicznych. Z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczenia dotyczące zgromadzeń, Biuro Programu „Niepodległa" przygotowało wyjątkowe wydarzenia, w których zdalnie mogą uczestniczyć Polacy ze wszystkich regionów kraju.

W symboliczną rocznicę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia o godz. 20.45 zapraszamy na transmisję telewizyjną niepowtarzalnego widowiska multimedialnego, które przeniesie nas w przeszłość. Polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi scena, a na niej znani polscy artyści, do tego dziesiątki koni i setki statystów – tak w skrócie zapowiada się widowisko na PGE Narodowym, które będzie można oglądać na żywo w TVP 1. W spektakularnym widowisku historycznym wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski i Stanisław Sojka. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, czy Michała Kowalonka. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Na scenie pojawią się też rekonstruktorzy i Orkiestra Polskiego Radia. Widowisko dopełnią wizualizacje, animacje komputerowe i archiwalia.

16 sierpnia o godz. 20.30 zapraszamy na premierę w TVP 1 wyjątkowego film dokumentalnego „Wojna Światów" - to 80-minutowa podróż w czasie, oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, która toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku. Pomimo upływu 100 lat, zachowały się oryginalne – i często nieznane! – relacje uczestników i świadków wydarzeń wojennych, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Poddano je rekonstrukcji, pokolorowano i złożono w spójną opowieść. Materiały pozyskano z archiwów z całego świata. Narrację wspierają historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.

Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza także do udziału w kampanii społecznej #Wiktoria1920, która pokazuje, że wciąż pamiętamy o historii sprzed stu lat. Zachęcamy do poszukiwania śladów i skojarzeń związanych z okresem wojny polsko-bolszewickiej w bliskich miejscowościach lub rodzinnych zbiorach, zrobienia zdjęcia i udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wiktoria1920. Kampania potrwa do 30 września br., a wybrane zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych z hasztagiem #wiktoria1920 wykorzystane zostaną do stworzenia wielkoformatowego kolażu układającego się w słowo „Wiktoria1920", który upamiętni setną rocznicę wojny polsko-bolszewickiej. Więcej informacji o kampanii społecznej dostępnych jest na stronie https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/wiktoria1920/.

Wydarzenia weekendu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej to niejedyne działania projekt Biura Programu „Niepodległa" realizowane w związku z obchodami stulecia wojny polsko-bolszewickiej. Dla wszystkich samorządów, samorządowych instytucji kultury, szkół i wszystkich zainteresowanych przygotowano tematyczną wystawę „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa" do pobrania. Można ją ściągnąć w wersji do druku lub do internetu ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/bitwa-warszawska-stulecia-zwyciestwa-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

Trwa również konkurs literacki "1920", którego celem jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Prace nieprzekraczające 30 tys. znaków ze spacjami można przesyłać do 31 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/.
Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Przewidziano także 10 finansowych nagród równoważnych, w wysokości 4000 złotych brutto każda.

Biuro Programu „Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. przygotowało także wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej - bitwa1920.gov.pl. Przygotowany, w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej, portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci tamtego okresu. Do korzystania ze strony zapraszamy szczególnie szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz lokalnych pasjonatów historii.

17 kwietnia ruszył też wyjątkowy cykl historyczny poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej pt. „Wiktoria 1920" - zapiski z czasów wojny. Przez najbliższe miesiące, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane są materiały, które pokazują, jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Więcej informacji o projekcie i sposobach korzystania z niego znajduje się na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wiktoria-1920-zapiski-z-czasow-wojny-przypomniane-w-roku-bitwy-warszawskiej/. Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza do czytania i korzystania z udostępnionych materiałów na stronach internetowych instytucji samorządowych, a także w lokalnej prasie.

Szczegółowe informacje o dziesiątkach wydarzeń organizowanych w całym kraju dla upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/dziesiatki-wydarzen-na-stulecie-bitwy-warszawskiej/.

Zapraszamy do wspólnego świętowania.

Biuro Programu „Niepodległa"

 

Aktualności

Powrót na początek strony