Narodowy Dzień Zwycięstwa. Rekonstrukcja akcji rozbicia PUBP

IMG_0930.JPG

Narodowy Dzień Zwycięstwa 8 maja i 77 rocznica zakończenia II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Niepodległości w Grajewie.

Po hymnie Polski zgromadzone na placu delegacje reprezentujące władze samorządowe, miejskie jednostki organizacyjne, szkoły, przedszkola, lokalne organizacje pozarządowe, a także grupa reprezentująca amerykańskich żołnierzy złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem. W imieniu mieszkańców Grajewa kwiaty złożyli Burmistrz Miasta Grajewo Dariusz Latarowski, jego Zastępca Maciej Bednarko oraz Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo Halina Muryjas-Rząsa.

Tuż po tym odbyła się rekonstrukcja akcji rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Grajewie przez podziemie niepodległościowe 8/9 maja 1945 roku w wykonaniu lokalnych i zaprzyjaźnionych z Towarzystwem Przyjaciół 9. PSK grup rekonstrukcyjnych oraz grup teatralnych działających przy Grajewskim Centrum Kultury. Wydarzenie historyczne zostało wcześniej omówione przez dr Tomasza Dudzińskiego. Inscenizacji towarzyszyły głośne strzały i wybuchy, a tłem wydarzeń były stare budynki, które mieszczą się przy ul. Traugutta. Warto zwrócić uwagę, że miejsce to za kilka miesięcy będzie wyglądało zupełnie inaczej, a to dzięki realizowanej w tej części Grajewa inwestycji Miasta - rewitalizacji centrum. 

Aktualności

Powrót na początek strony